Historia muzyki filmowej

foto

Muzyka filmowa

Na pozór muzyka filmowa wydawać się może nieistotnym elementem sztuki. Przecież to tylko muzyka w filmie, ważny jest aktor, scenariusz i obraz. Jednak muzyka filmowa to także sztuka, która coraz bardziej na zachodzie budzi szacunek wśród akademii filmowej, która co roku wręcza Oscary za muzykę do filmów.
Historia muzyki filmowej

Muzyka filmowa jest jakby emocjonalnym obrazem sytuacji na ekranie. Czasem ilustruje daną sytuację, a czasem jest jej kontrapunktem, czyli dopełnieniem przekazu. W erze kina niemego muzyka ta byłą grana na żywo przez kompozytorów, którzy pisali specjalnie na potrzeby filmu utwory. Co ciekawe w wielu filmach powtarzały się motywy dźwiękowe takie jak dźwięk pościgu, miłości czy kłamstwa. Dziś nie stosuje się takiej praktyki przez powszechność i fakt, że od twórców muzyki wymaga się znaczniej więcej, niż wtedy.

Dochodowe utwory

Bardzo często jest tak, że muzyka z danego filmu żyje własnym życiem i jest traktowana, jako element popkultury. Takie przypadki spotkały muzykę z filmów takich jak: Gwiezdne Wojny, Piraci z Karaibów, Władca pierścieni, Gliniarz z Bevery Hills, Braveheart, Akademia policyjna, czy wiele innych. Te kultowe dźwiękowe motywy przewodnie z filmów bardzo często padają internetowym przeróbkom, które żyją własnym życiem dając swoim twórcom zarobić niemałe sumy. Najsłynniejszym przypadkiem jest pewna szalona żaba, która w ubiegłej dekadzie szalała na stacjach radiowych wykorzystując motyw Gliniarza z Bevery Hills.

Sławni kompozytorzy muzyki filmowej

Na pewno każdy słyszał takie nazwiska twórców jak John Williams, Danny Elfman czy Hans Zimmer. Kto wie, może i twoje dziecko zostanie kiedyś nagrodzone Oscarem za muzykę do filmów?