Jak objawiają się zaburzenia słuchu u małego dziecka?

Współczesne pomysły na wychowanie dziecka o nieprzeciętnej inteligencji i zdolnościach obejmują wyjątkowo interesujące metody, jednakże musimy pamiętać o tym, że prawidłowy rozwój dziecka jest uwarunkowany przez inne czynniki, takie jak chociażby zmysły wzroku i słuchu. Jeśli źle rozwija się słuch, dziecko będzie miało znaczne trudności z trenowaniem umiejętności mówienia.

Ponadto słuch wpływa między innymi na właściwy rozwój intelektualny dziecka,

a także społeczny i emocjonalny

. O ile dość łatwo można zauważyć u malucha zaburzenia wzroku, o tyleż trudniej jest z zauważeniem przytępienia słuchu. Zaburzenia słuchu zresztą dzielą się na nabyte i wrodzone.

Jeśli maluch ma wrodzoną wadę słuchu, to jego wykrycie może potrwać wiele lat. Gdy z kolei maluch zaczyna słyszeć gorzej niż zwykle, z pewnością poinformuje nas o tym. Ważna jest stała obserwacja dziecka i jego zachowań podczas wydawania poleceń czy prób nawiązania rozmowy. Już w trakcie ciąży można postarać się zniwelować ryzyko zaburzeń słuchu u dziecka.

Do najczęstszych przyczyn takich zaburzeń należą między innymi infekcje, przewlekły hałas, niektóre leki zażywane bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Należy więc w szczególności unikać chorób wirusowych i dbać  w domu o spokój i ciszę, przynajmniej podczas trwania ciąży.