Jak radzić sobie z domowymi usterkami mebli?

Każdej rodzinie zależy na gustownym urządzeniu domu, ponieważ to tutaj spędza się większą część dnia. W związku z tym warto pomyśleć, czy nie nadszedł czas na małą rewolucję w mieszkaniu.Do przechowywania odzieży, pościeli, czy przedmiotów codziennego użytku niezbędne są pojemne i funkcjonalne meble, które stanowią podstawowe wyposażenie każdego pokoju.

W związku z codziennym użytkowaniem szafek i mebli naturalną koleją rzeczy jest konieczność wymiany zawiasów, czy wyczyszczenia frontów meblowych. Często też prowadnice ograniczają pełen wysuw szuflady, a uchwyty meblowe trzeba lepiej dokręcić. Jednak nie każdy od razu może pozwolić sobie na zakup nowych mebli, czy podążanie za najnowszymi trendami w kolorystyce i wzornictwie, dlatego czasami wystarczy drobna wymiana akcesoriów meblowych, czy zewnętrznej okleiny, aby uzyskać zupełnie nowy design wnętrza.

Okucia meblowe musimy wymienić, nawet jeśli gołym okiem nie widać uszczerbków zewnętrznych, ponieważ wraz z upływem czasu pewne mechanizmy luzują się. A tylko ich poprawne funkcjonowanie zapewnia komfort w codziennym użytkowaniu mebli. W sklepach meblowych można znaleźć plastikowe i szklane gałki meblowe, które dzięki bogatemu wzornictwu  bez problemu dopasować do aranżacji naszego wnętrza, ale z drugiej strony można wykorzystać je do unowocześnienia wyglądu mebli. Kolorowe uchwyty meblowe z bajkowymi elementami świetnie nadają się do pokoju dziecięcego, klasyczne gałki drewniane najlepiej komponują się z szafą i komodą w sypialni, natomiast ciężkie stalowe klamki zwykle montuje się w przedpokoju. Jak widać wystarczy nutka zmysłu artystycznego i zdolności konserwatorskich, aby tylko wymieniając akcesoria meblowe nadać wnętrzu nowy styl.

Warto też wypróbować domowych sposobów na renowację mebli i podjąć się ich polakierowania specjalnym lakierem do drewna, oczywiście po wcześniejszym wyczyszczeniu powierzchni papierem ściernym. Bardziej ostrożni mogą po prostu kupić nową okleinę do mebli w wybranym wzorze, a tym samym stworzyć wrażenie całkowicie nowych mebli. Sklepy oferują folie samoprzylepne, a także bogato zdobione naklejki, mocowane za pomocą wody albo kleju. Zazwyczaj bywa tak, że największe kłopoty przysparzają liczne szuflady chyba, że zajmiemy się zmianą tylko ich zewnętrznego frontu.

Decydując się na zmianę kolorów mebli można pozostawić dotychczasowe uchwyty meblowe, o ile nie są zniszczone, ponieważ i tak od razu zauważymy odmieniony wygląd mebli.

Nie wolno więc obawiać się domowej renowacji i dokładnego wyczyszczenia sypialnianej szafy, czy zestawu mebli sypialnianych, ponieważ w efekcie można zyskać zupełnie odmienione meble w ciekawym stylu.