Kultywator jest przydatną maszyną rolniczą, która znacznie ułatwia uprawę ziemi. Ze względu na charakter pracy, są jednak narażone na różne uszkodzenia i zużycie. Warto więc raz na kilka lat przeprowadzić remont kultywatora, by mógł znów służyć bezawaryjnie. To najlepszy sposób, aby przeciwdziałać poważniejszym usterkom, jak np. korozja konstrukcji ramy czy urwanie elementów roboczych znajdujących się poniżej. Podpowiadamy, jak przeprowadzić remont kultywatora do C-330 oraz samodzielnie go zabezpieczyć.
Czyszczenie i wymiana uszkodzonych elementów
Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić podczas remontu kultywatora do ciągnika rolniczego, jest dokładne wyczyszczenie maszyny z resztek ziemi. Warto również usunąć wstępnie korozję wokół śrub i elementów skręcanych oraz użyć odrdzewiacza ułatwiającego ich odkręcenie. Jest to ważne, ponieważ kultywator do C-330 powinien zostać rozkręcony na czynniki pierwsze. Trzeba będzie zdjąć wszystkie pazury, a także elementy atakujące przykręcone do ich spodu.
Następnie należy ocenić stan każdego z podzespołów i sprawdzić, czy nadaje się do dalszego wykorzystania. Jeżeli zauważysz, że ramię jednego z pazurów posiada pęknięcia, nie powinieneś go montować ponownie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że niebawem pęknie, co będzie wiązało się z kolejnym remontem. Części zamienne, nawet do starszych modeli kultywatorów ciągnikowych, bez większych problemów znajdziesz w internetowych sklepach rolniczych.
Usuwanie rdzy i zabezpieczenie przed dalszą korozją
Gdy nasza maszyna jest już skontrolowana, przygotowana, a wszystkie zużyte lub uszkodzone elementy zostały wymienione, można przejść do kolejnego etapu. Polega on na dokładnym oczyszczeniu całej konstrukcji z rdzy, do czego najlepiej nada się szlifierka kątowa ze szczotką drucianą. Należy przyłożyć się do tej pracy, ponieważ pozostawiona rdza na ramie z całą pewnością będzie szybko postępować, co doprowadzi do pęknięcia elementu.
Kultywator do C-330 nie jest dużą maszyną, stąd czyszczenie nie powinno zająć dłużej niż godzinę. Następnie całą powierzchnię musisz umyć i odtłuścić, np. za pomocą zwykłej benzyny. Ostatnim krokiem jest pomalowanie konstrukcji farbą antykorozyjną, którą również można zakupić w rolniczych sklepach internetowych. Powinieneś nanieść kilka warstw w odstępie przynajmniej kilkudziesięciu minut. Schnięcie można przyspieszyć, delikatnie podgrzewając powierzchnię opalarką. Później pozostaje już tylko złożyć maszynę w całość, ponownie mocując wszystkie elementy robocze.
Podsumowując
Remont kultywatora ciągnikowego najlepiej zacząć od jego dokładnego wyczyszczenia. Następnie przechodzimy do wymiany elementów roboczych na nowe. Dobrej jakości zamienniki zamówisz w rolniczych sklepach online. Następnie całą konstrukcję trzeba zabezpieczyć, poprzez jej oczyszczenie z rdzy i pomalowanie farbą antykorozyjną. Tak przygotowany kultywator do C-330 z pewnością posłuży jeszcze przez długie lata. Remont warto przeprowadzić przed okresem zimowym, aby odstawioną na ten czas maszynę nie strawiła korozja.