Zgodnie z badaniami czytelnictwa przeprowadzanymi w Polsce, najpopularniejszymi gatunkami literackimi wśród Polaków są powieści, kryminały i thrillery. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów tytułów, które cieszą się dużą popularnością!
Popularne książki – to czytają Polacy!
- „Bieguni” Olgi Tokarczuk – laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2018 roku, książka opowiada o wędrówce i poszukiwaniu tożsamości.
- „365 dni” Blanki Lipińskiej – kontrowersyjna powieść erotyczna, której ekranizacja zdobyła popularność na platformie Netflix.
- „Harry Potter” J.K. Rowling – seria książek fantasy o młodym czarodzieju, która zdobyła uznanie na całym świecie.
- „Złodziejka książek” Markusa Zusaka – powieść opowiadająca historię dziewczynki w czasie II wojny światowej, która kradnie książki przed Hitlerem.
- „Katedra” Jacek Dukaj – science-fiction, którego akcja toczy się w alternatywnej rzeczywistości.
- „Pamiętnik znaleziony w garbie” Witolda Gombrowicza – powieść, która w sposób satyryczny przedstawia polskie społeczeństwo.
- „Szepty” Karoliny Wilczyńskiej – kryminał, którego akcja toczy się w Warszawie i opowiada historię młodej dziennikarki, która tropi mordercę.
- „Wiedźmin” Andrzeja Sapkowskiego – seria książek fantasy o wiedźminie Geraltcie z Rivii, która zdobyła popularność również dzięki adaptacji gier wideo i serialu Netflixa.
- „Filar ze słoniątkami” Ken Follett – powieść historyczna, której akcja toczy się w XIII-wiecznej Anglii.
- „Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego – klasyczna książka dla dzieci i dorosłych, która porusza wiele uniwersalnych tematów.
Ile książek rocznie wydaje się w Polsce?
Według danych opublikowanych przez Bibliotekę Narodową w Polsce, w 2020 roku na rynku ukazało się łącznie 51 155 publikacji książkowych. Warto jednak zauważyć, że w związku z pandemią COVID-19, liczba ta była nieco niższa niż w latach poprzednich. Przykładowo, w 2019 roku wydano w Polsce ponad 70 tysięcy książek, a w 2018 roku ponad 77 tysięcy.
Należy jednak zaznaczyć, że w Polsce wydaje się nie tylko książki, ale również czasopisma, broszury i inne publikacje, których liczba nie jest uwzględniona w powyższych danych.
Popularne wydawnictwa książkowe w Polsce
- Wydawnictwo Znak
- Wydawnictwo Literackie
- Wydawnictwo Czarne
- Wydawnictwo WAB
- Wydawnictwo Świat Książki
- Wydawnictwo Agora
- Wydawnictwo Marginesy
- Wydawnictwo Waspos
- Wydawnictwo Wielka Litera
- Wydawnictwo Karakter
- Wydawnictwo C.H. Beck
Popularni polscy autorzy książek
W Polsce jest wielu popularnych autorów książek, którzy zdobyli uznanie czytelników i krytyków.
Joanna Chmielewska – autorka powieści kryminalnych, które cieszą się dużą popularnością w Polsce.
Andrzej Sapkowski – autor serii książek o wiedźminie Geraltcie z Rivii, która zdobyła popularność również dzięki adaptacji gier wideo i serialu Netflixa.
Marek Krajewski – pisarz kryminałów, autor m.in. cyklu książek o inspektorze Eberhardzie Mocku.
Dorota Masłowska – autorka powieści, które zdobyły uznanie krytyków i czytelników, m.in. „Paw królowej”.
Janusz Leon Wiśniewski – autor powieści „Lalka i perła” i „Samotność w Sieci”, które stały się bestsellerami.
Magdalena Witkiewicz – autorka powieści psychologicznych, m.in. „Zanim wszystko się zmieni” i „Krew z krwi”.
Remigiusz Mróz – pisarz kryminałów, autor m.in. serii książek o adwokacie Joannie Chyłce.
Jacek Dukaj – autor powieści science-fiction, m.in. „Lód” i „Inne pieśni”.
Po jakie thrillery sięgali Polacy w ostatnich latach?
Oto kilka z popularnych thrillerów w Polsce w ostatnich latach:
- „Grób” Michaela Robothama – thriller psychologiczny o psychoterapeucie, który podejmuje się terapii mordercy.
- „Ostatni list od kochanki” Jojo Moyes – thriller miłosny o zaginięciu kobiety, który zostawia po sobie tajemniczy list dla swojego kochanka.
- „Klatka” Josh Malerman – thriller horrorowy o epidemii, która powoduje, że ludzie zaczynają gwałtownie atakować innych.
- „Kłamca” Ruth Ware – thriller psychologiczny o kobiecie, która zostaje zatrudniona jako opiekunka do niepełnosprawnego mężczyzny i odkrywa wiele tajemnic z przeszłości swojego pracodawcy.
- „Nieobecni” Harlan Coben – thriller detektywistyczny o mężczyźnie, który próbuje odnaleźć swoją zaginioną żonę i odkrywa szereg zaskakujących tajemnic.
- „Człowiek w bandażach” Alex Sand – thriller o artystach przenoszących swoje brutalne inspiracje na płótno.
- „Zdrada” Paula Hawkins – thriller psychologiczny o kobiecie, która odkrywa, że jej mąż miał romans, ale okazuje się, że sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana niż się spodziewała.
- „Kobiety z pociągu” Paula Hawkins – thriller psychologiczny o kobiecie, która codziennie przejeżdża pociągiem obok domu, w którym mieszka para, ale pewnego dnia zdarza się coś strasznego.
- „Złodziejka książek” Markus Zusak – thriller historyczny o dziewczynce w czasach II wojny światowej, która kradnie książki i ukrywa się przed wrogami.
- „Cicha dziewczyna” Alex Michaelides – thriller psychologiczny o psychoterapeucie, który podejmuje się terapii kobiety, która nie przemawia po tym, jak zginęła jej rodzina.
Ile średnio Polacy wydają na książki?
Średnie wydatki Polaków na książki mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak dochody, preferencje czytelnicze, czy też dostępność i ceny książek. Jednakże, według badań przeprowadzonych przez Instytut Książki, w 2020 roku przeciętny wydatek Polaków na książki wynosił około 87 złotych rocznie.
Warto jednak zauważyć, że liczba ta może być niedoszacowana, ponieważ wiele osób kupuje książki przez internet lub korzysta z bibliotek publicznych, co może nie zostać uwzględnione w tych badaniach. Dodatkowo, w okresie pandemii koronawirusa zwiększyło się zainteresowanie czytaniem książek, co mogło wpłynąć na zwiększenie wydatków na ten cel.