Jazda konna dla początkujących – co warto wiedzieć?

lepszy-trenerWiosna to najlepszy czas na zwiększenie swojej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Standardowe sporty jak bieganie, nordic-walking czy jazda na rowerze są wielu z nas znane, lubiane, ale z czasem mogą też stać się lekko nużące i pragniemy odmiany. Doskonałą alternatywą jest jazda konna, której popularność powoduje jej coraz większą dostępność w wymiarze finansowym oraz ciągle rosnąca liczba nowych stadnin powstających szczególnie  w okolicy większych miast. Ale jak zacząć?

Jazda konna to sport wymagający cierpliwości i kondycji, ale co szczególnie ważne naukę można zacząć praktycznie w każdym wieku. Dzięki niej można skorygować wady postawy, wzmocnić mięśnie brzucha, bioder, czy grzbietu, a ruch konia aktywizuje głowę, tułów i kończyny.

Niepowtarzalność tego sportu to także bliski kontakt z koniem, zwierzęciem stworzonym do współpracy z człowiekiem i doskonale wpływającym na jego psychikę.

Wybierając się po raz pierwszy na lekcję jazdy konnej wiele osób staje przed dylematem wyboru odpowiedniego stroju. Błędem jest niepotrzebne, przynajmniej na początku, kompletowanie stroju w specjalistycznym sklepie.

Najpierw trzeba upewnić się co do zasadności wyboru nowego hobby i na pierwszą jazdę wystarczą w zupełności klasyczne legginsy, a nawet spodnie dresowe. Do tego ciepła kurtka oraz zakryte buty na płaskiej podeszwie (im grubsze z wierzchu tym lepiej ochronią przed przypadkowym nadepnięciem przez zwierzę).

Dopiero po upewnieniu się co do dalszej kontynuacji jazd można pomyśleć o stopniowym kompletowaniu profesjonalnego stroju jeździeckiego począwszy od bryczesów, czyli chroniących przed otarciami spodni,  sztybletów – butów do jazdy konnej, ochraniaczy na łydki, a na koniec odpowiednie okrycie głowy, czyli kask zapinany pod brodą.

Pozostaje jeszcze wybór stadniny i trenera jazdy konnej.  Na www.lepszytrener.pl   można szybko sprawdzić, gdzie znaleźć odpowiedniego trenera w najbliższej okolicy, tak, by pierwsze kroki w tym sporcie stawiać pod czujnym okiem fachowca.

Jeśli chciałbyś rozpocząć przygodę z jazdą konną – zacznij już teraz!