Kaktusy smaczne i lecznicze

Meksyk jest domem kaktusów. Lokalni smakosze twierdzą, że miąższ kaktusa można gotować jak stek, lub owinięte w folię aluminiową i piec z mięsem w piekarniku. Suszone plastry roślin mogą być stosowane jako kandyzowane słodkie herbatki. Meksykanie z owoców tej rośliny przygotowują konfitury, dżemy a nawet galaretki. W ekstremalnych przypadkach kaktus spożywany jest na surowo : ).

Jeden z najsłynniejszych kaktusów – agawa masowo służy meksykanom do produkcji słynnej wódki – Tequili oraz mlecznego soku z miodu- Maguey. Oczywiście nie tylko meksykanie wykorzystują swoje kaktusy do wyrobów alko.olowych. Izraelczycy wyrabiają słynne Cactus, a Maltańczycy likiery wykonane z Sabra – małego owocu kaktusa.

Wśród nowych odmian japońskich lodów, spotkać można gałki o smaku kaktusa i wodorostów.

Kaktusy służą również do mają również działania odkażające. Przykładem jest Americo Cactus – tradycyjne lekarstwo na kaca. Niektóre odmiany redukują wysokie ciśnienie krwi.

Życiodajne właściwości kaktusa nie dziwią: wszak kaktus to jeden z najtrwalszych złożonych organizmów na naszej planecie! Pomimo imponujących zdolności przetrwania dziś nawet w samym Meksyku są zagrożone. Ponad 800 gatunków tego narodowego symbolu Meksyku jest na krawędzi wymarcia ze względu na środowisko naturalne, jak i „z powodu” nielegalnego wywozu przez zagranicznych turystów…