Kamizelka B. Prus – książka

W tej noweli poznajemy parę małżonków, którzy dzielą wspólne nieszczęście, jakim jest bliżej nieokreślona choroba mężczyzny. Jako czytelnicy możemy między słowami wychwycić, jak szlachetni potrafią być zwykli ludzie, których przedstawicielami są właśnie bohaterowie:  on, urzędnik;  ona, nauczycielka.

Małżeństwo żyje skromnie, zaś cały ciąg wydarzeń poznajemy dzięki narratorowi, który jest sąsiadem pary.Obserwuje on, jak mąż widząc zmartwienie żony okłamuje ją, że kamizelka, którą nosi jest ciaśniejsza.

W rzeczywistości manipulował on tylko przy sprzączce, do czego ostatecznie przyznaje się przed kobietą. Ona natomiast wykorzystała nieuwagę męża i zaczęła co jakiś czas skracać pasek. Mężczyzna zaczyna się cieszyć, ponieważ wydaje mu się, że tyje, co oznaczałoby powrót do zdrowia. Niestety zakończenie tej historii jest takie, że mąż umiera, a żona ostatecznie wyprowadza się kamienicy.

Narrator zaś kupuje starą kamizelkę od handlarza starociami.

Kamizelka staje się tutaj symbolem prawdziwej miłości i szlachetnych czynów zwykłego, szarego człowieka.

Mówiąc o KAMIZELCE Prusa należy mieć na uwadze, że głównym środkiem artystycznym tego utworu są niedomówienia, na podstawie których możemy się wielu rzeczy tylko domyślać.