Kawa dobra na wszystko

Kawa w Europie zagościła dopiero w XVI wieku naszej ery, wtedy to kawa przywędrowała po raz pierwszy z kompanii wschodnioindyjskich: brytyjskiej i holenderskiej. Warto zaznaczyć, że w niektórych częściach świata, np. w Etiopii zwyczaj spożywania kawy był znany od I wieku przed naszą erą.

Idealny napój na każdą porę dnia

Obecnie kawę spożywa się bardzo często kilka razy w ciągu całego dnia, bardzo często w trakcie śniadania lub po obiedzie. Warto więc wiedzieć kilka ciekawych, a co najważniejsze, potwierdzonych skutków picia kawy. Po pierwsze pewnie nie każdy wie, że kawa jest idealnym źródłem przeciwutleniaczy. Zawarte w niej substancje wpływają na naszą cerę pozwalając jej zachować młody wygląd przez długi czas. Regularnie pita kawa zapobiega rozwojowi różnych niepożądanych chorób, jak cukrzyca typu II, marskość wątroby, a nawet przeciwdziała chorobie Parkinsona. Zbawiennych rezultatów picia kawy jest jeszcze więcej – zwalcza próchnicę, a także zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na raka pęcherza wśród palaczy. Ponadto kawa rozwija pamięć krótkotrwałą, a także zwiększa efektywność środków przeciwbólowych. Zawarta w kawie kofeina idealnie pobudza nasz organizm do działania, jednakże o tym każdy z nas doskonale wie od wielu lat.

Ile kawy należy spożywać?

Naukowcy jako dzienną dawkę zalecają około 500 mg kofeiny dziennie, co można przeliczyć na 4 filiżanki kawy. Przekroczenie dawki 500 mg może spowodować negatywne skutki w organizmie, jak kłopoty ze snem, nadpobudliwość, wypłukanie magnezu. Kofeina w ilości powyżej 1000 mg staje się trująca. Wspominane proporcje warto mieć na uwadze i pamiętać, że kawa jest używką, która jak wszystko – może uzależnić! O innych skutkach picia kawy przeczytasz tutaj.