Kebab – za i przeciw

Kebab to bardzo popularna potrawa w Europie. Pochodzi z Turcji, gdzie rozróżnia się około dwadzieścia odmian tego dania. My, w Polsce pod określeniem kebab widzimy mięso drobiowe lub wołowe, które jest pieczone na obracającym się ruszcie. Mięso to jest skrawane w pionie i podawane pod wieloma postaciami. Kiedyś najczęściej podawano z sosem i surówką w dużej bułce lub na talerzu. Obecnie coraz popularniejsze jest serwowanie w specjalnym naleśniku – tortilli.
Dzisiaj kebab określa się jako fast- food. Przygotowanie i zjedzenie jest bardzo szybkie. Ostatnio pojawia się coraz więcej kontrowersji związanych z tą potrawą. Pojawiają się głosy, że jest to niezdrowe jedzenie. Jest to efekt sposobu przygotowania mięsa. Płaty mięsa są nakładane na ruszt i są pieczone przez kilka godzin. Później mięso to obraca się tym ruszcie przez kilka godzin, zanim zostanie zjedzone. W związku z tym jest wystawione na powietrze i w związku z tym działanie bakterii.
Spoglądając jednak na inne dania z grupy fast food można zauważyć, że kebab jest zdrowszy. Pozostałe śmieciowe jedzenie pochodzi z nieekologicznych farm, a produkty wchodzące w jego skład są mocno przetworzone. Słynne już staje się mięso oddzielone mechanicznie wchodzące w skład hamburgerów- niewiele prawdziwego mięsa tam się znajduje.
Kebab to jednak kawałki prawdziwego mięsa, z dużą ilością surówek i sosem. Mimo, że trudno uznać to jedzenie za zdrowie, to nie można także powiedzieć, że to tylko puste kalorie. Jedząc od czasu do czasu kebaba na pewno nic nam się nie stanie.