Kiedy warto mieć serwer dedykowany?

Bez internetu wiele firm nie mogłoby realizować swoich codziennych zadań. Strony internetowe, sklepy WWW, komunikacja, bazy danych, oprogramowanie on-line – to tylko niektóre przykłady wykorzystania internetu w biznesie. Wobec tego często zachodzi potrzeba stworzenia serwera firmowego. Czy dobrym pomysłem będzie wtedy serwer dedykowany?

Powinniśmy przede wszystkim zacząć od tego, czym jest serwer dedykowany, który nazywany jest też serwerem wydzielonym. Jest to autonomiczny komputer, który pełni rolę serwera tylko dla jednego klienta, czyli może on zarządzać jego zasobami w pełni. Stąd też wywodzi się nazwa, ponieważ jest on zadedykowany tylko dla jednego użytkownika w przeciwieństwie do serwerów współdzielonych, z których zasobów korzystają różne osoby.

Do czego możemy zastosować serwer dedykowany?

Serwery te pozwalają na przechowywanie różnych danych, często w dużych ilościach. Mogą być to dane firmowe, aplikacje, strony internetowe, bazy danych, poczta elektroniczna, oprogramowanie, ponadto usługi, na przykład gry on-line czy radio internetowe. Wobec tego zastosowanie serwerów dedykowanych jest bardzo szerokie.

Dzięki temu, że serwer dedykowany jest przeznaczony tylko dla jednego użytkownika, nie musi on dzielić się jego zasobami. To oznacza, że ryzyko wynikające z nadmiernego przeciążenia serwera jest zminimalizowane. Również serwer ten może być poddany dowolnej konfiguracji, aby odpowiadać w pełni oczekiwaniom klienta.

Zatem kiedy warto zainwestować w serwer dedykowany?

Najczęściej serwery dedykowane są rekomendowane w szczególności dla większych firm, które chcą uzyskać najlepsze dla siebie wirtualne zaplecze do realizacji szeregu różnych działań. Są one wybierane wtedy, gdy firmy chcą korzystać z oprogramowania on-line, chcą posiadać duży serwis internetowy czy sklep.

Gdy nie wiemy, jaki rodzaj serwera będzie najlepszy, powinniśmy skonsultować się z firmą, która udostępnia takie właśnie usługi. Wtedy na podstawie analizy naszych planów jej pracownik będzie mógł doradzić, na co powinniśmy się zdecydować.