Kimatyzacja pomoże w gorące dni

Wielkimi krokami nadchodzi słoneczne lato, a co za tym idzie coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie systemów wentylacji bądź klimatyzacji w swoich mieszkaniach.

Popularność jak wiadomo wzięła się od klimatyzacji w samochodach, które są uwielbiane przez dużą część Polaków. Systemy wentylacji oraz klimatyzacji, są o tyle efektywne, o ile właściwie są zaprojektowane i wykonane. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy i w wielu przypadkach systemy te bardziej szkodzą niż pomagają, chociaż czysto teoretycznie – powietrze w nagrzanych pomieszczeniach dość szybko można schłodzić.

Decydując się na montaż wentylacji w swoim domu, warto wziąć dobrą firmę, która na swoim koncie ma już bardzo dużo montażów, a co za tym idzie właściwe doświadczenie. To da nam gwarancję, że nasz system wentylacyjny będzie odpowiednio działał.
W trakcie użytkowania systemu klimatyzacji oraz wentylacji trzeba pamiętać o regularnych przeglądach serwisowych (np. w celu sprawdzenia rekuperatorów), które powinny być obowiązkowe, bowiem w systemach wentylacyjnych co roku zbiera się bardzo dużo bakterii, które bardzo lubią tego typu systemy. Włączenie po sezonie zimowym takiego systemu, może sprawić, że zwyczajnie zachorujemy. Dlatego właśnie w systemach wentylacyjno – klimatyzacyjnych montowane są specjalne filtry przeciwpyłkowe oraz filtry powietrza. Trzeba pamiętać o stałych serwisach owych filtrów, nie tyczy się to tylko mieszkań czy domów, ale również aut, bo to właśnie w nich jesteśmy narażeni najbardziej na zakażenie bakteriami, które wydobywają się z systemu wentylacyjnego.

Wybierając wentylację musimy także określić jaki typ pragniemy zamontować. Obecnie coraz bardziej popularna staje się wentylacja mechaniczna, bowiem ma wiele przewag nad wentylacją grawitacyjną. Różnica jest jak wiadomo w koszcie instalacji, bowiem ta druga jest dużo tańsza, jednak skuteczność wentylacji mechanicznej bije na głowę pozostałe systemy wentylacji grawitacyjnej, do której właściwego funkcjonowania musi być spełniony szereg istotnych warunków.

Jako, że wiosna już się zbliża, jest to odpowiedni moment, aby zastanowić się nad swoim systemie chłodzącym na te ciepłe letnie dni.