W podróży warto mieć ze sobą książkę. Oczywiście warto je odpowiednio dobrać – książka w podróży powinna uprzyjemniać nam podróż, a nie wzbudzać trudne emocje czy ukazywać trudności i ciemne strony życia. Nie brak jednak książek, które są mądre, a ich lektura odprężająca lub nawet rozweselająca. Poniżej przedstawiamy listę takich właśnie książek.
.
Jerzy Bralczyk – W drogę
Już sam tytuł nawiązuje do podróży. Jest to jednak droga przez słowa związane z drogą, podróżowaniem, wędrowaniem i innymi elementami podróży, po których oprowadza nas znany profesor językoznawstwa Jerzy Bralczyk. Profesor Bralczyk, znany ze swej erudycji i poczucia humoru, w lekkiej formie opowiada o etymologii różnych słów, ich historii, ciekawych zastosowaniach i o… podróży słów przez różne znaczenia, które się zmieniały na przestrzeni lat. Tę i inne książki z niniejszego artykułu znajdziemy w dobrych wydawnictwach i księgarniach internetowych, takich jak wydawnictwo Arkady.
Yuval Noah Harari – Homo deus: krótka historia jutra
Jest to kontynuacja bestsellerowej książki „Sapiens” opowiadającej o historii naszej cywilizacji z punktu widzenia antropologii. Choć może brzmieć to jak opasła praca naukowa, to w praktyce czyta się ją jak świetną powieść. Nie inaczej jest z „Krótką historią jutra” – autor opowiada w niej o tym, jaki wpływ mają współczesne zachowania naszej cywilizacji na najbliższą przyszłość i udziela odpowiedzi na odwieczne ludzkie pytanie „dokąd zmierzamy”, robiąc to w pouczający, niezwykle ciekawy i dodający otuchy sposób.
Gavin Evans – Historia kolorów. Tajemniczy świat barw
Kolory otaczają nas dosłownie wszędzie. Wiemy już, czym jest kolor z punktu widzenia fizyki – ale każdy kolor ma też znaczenia kulturowe, psychologiczne i polityczne, bardzo różne w zależności od krajów i kręgów kulturowych. Dlaczego w starożytności nie znano koloru niebieskiego? Dlaczego niebo jest niebieskie? W którym kraju różowy jest kolorem męskości? Jak nasze kolory wpływają na nastrój? Na te i inne pytania odpowiada ta popularnonaukowa książka o historii kolorów.
Anna Kaszuba-Dębska – Schulz. Epoka genialna
Pisana przez niemal dekadę biografia ujrzała światło dzienne i z miejsca wywołała dużo szumu. Została napisana w lekki i przystępny sposób, dzięki czemu jest atrakcyjna również dla tych, którzy nie byli nigdy fanami twórczości Brunona Schulza. Pozwala ona spojrzeć na pisarza jak na człowieka, który nie tylko pisał niesamowite, wręcz mistyczne opowiadania, ale także żył jak każdy z nas: pracował, był członkiem rodziny, kochał, podróżował, miał swoje pasje, ale też i trudności, z którymi się zmagał.
Marek Niedźwiecki – Dyrdymarki
Dziennikarz muzyczny i radiowy, który jest marką samą w sobie. Znamy go wszyscy z radiowej Trójki i prowadzonej przez niego przez kilka pokoleń Listę Przebojów Programu Trzeciego. Tym razem znany meloman opowiada nie o wyborach słuchaczy, ale o jego prywatnej liście przebojów oraz ciekawostkach ze swojego życia zawodowego i prywatnego: osiągnięcia sportowe z młodości, preferencje kulinarne oraz oczywiście anegdoty związane ze spotykaniem światowych gwiazd muzyki.