Książki o lesbijkach – jakie powieści znajdziemy w księgarniach?

Książki o lesbijkach są w ostatnich latach coraz bardziej popularne. W księgarniach można znaleźć wiele powieści, w których główne postaci to lesbijki.

książki o lesbijkach

Przykładowe książki o lesbijkach – popularne

„Orlando” autorstwa Virginii Woolf – opowieść o młodej arystokratce, która zmienia płeć i przenosi się w czasie, odkrywając swoją tożsamość i miłość do kobiet.
„Rubyfruit Jungle” autorstwa Ritę Mae Brown – historia młodej dziewczyny, która wychodzi z ubogiej rodziny na południu Stanów Zjednoczonych i odkrywa swoją seksualność.
„Fingersmith” autorstwa Sarah Waters – opowieść o kradzieży, oszustwie i miłości pomiędzy dwiema kobietami w epoce wiktoriańskiej.
„Patience and Sarah” autorstwa Isabel Miller – opowieść o miłości dwóch kobiet w XIX wieku i próbie ucieczki przed społecznymi konwenansami.
„Annie on my Mind” autorstwa Nancy Garden – historia dwóch nastolatek, które odkrywają swoją miłość do siebie, ale muszą stawić czoła przeszkodom wynikającym z homofobicznych przekonań otaczającego ich świata.

Oczywiście jest wiele innych powieści z lesbijkami jako głównymi postaciami, ale powyższe to tylko niektóre przykłady.

Książki o lesbijkach, czyli lektura wlw

Tak, książki o lesbijkach są często określane jako „lektura wlw” (women loving women), ponieważ skupiają się na związkach i miłości pomiędzy kobietami. Te powieści często podejmują ważne tematy, takie jak akceptacja, dyskryminacja, walka o prawa i tożsamość, a także emocje, których doświadczają osoby LGBT+. Często stanowią one ważny punkt odniesienia dla kobiet homoseksualnych, biseksualnych i queer, które mogą odnaleźć w nich swoje własne doświadczenia i emocje. Dzięki literaturze wlw kobiety LGBT+ mogą także zobaczyć swoje życie i miłość przedstawione w sposób realistyczny i pozytywny, co ma duże znaczenie dla ich samoakceptacji i poczucia przynależności społecznej.

Kilka przykładów powieści i opowiadań o lesbijkach

  • „Annie on my Mind” autorstwa Nancy Garden – historia dwóch nastolatek, które odkrywają swoją miłość do siebie, ale muszą stawić czoła przeszkodom wynikającym z homofobicznych przekonań otaczającego ich świata.
  • „The Color Purple” autorstwa Alice Walker – opowieść o życiu afroamerykańskiej kobiety, która odkrywa swoją tożsamość i miłość do innej kobiety
  • „Fingersmith” autorstwa Sarah Waters – opowieść o kradzieży, oszustwie i miłości pomiędzy dwiema kobietami w epoce wiktoriańskiej.
  • „Orlando” autorstwa Virginii Woolf – opowieść o młodej arystokratce, która zmienia płeć i przenosi się w czasie, odkrywając swoją tożsamość i miłość do kobiet.
  • „Rubyfruit Jungle” autorstwa Ritę Mae Brown – historia młodej dziewczyny, która wychodzi z ubogiej rodziny na południu Stanów Zjednoczonych i odkrywa swoją seksualność.
  • „Stone Butch Blues” autorstwa Leslie Feinberg – opowieść o kobiecie butch, która odkrywa swoją tożsamość i miłość do innej kobiety.
  • Nie denerwuj jej” autorstwa Alex Sand – opowieść o psychopatycznej matce wychowującej córkę lesbijkę i szesnastoletniego syna. Thriller
  • „The Price of Salt” autorstwa Patricii Highsmith – opowieść o miłości pomiędzy sprzedawczynią a młodą artystką, która szuka swojego miejsca w świecie.
  • „Patience and Sarah” autorstwa Isabel Miller – opowieść o miłości dwóch kobiet w XIX wieku i próbie ucieczki przed społecznymi konwenansami.
  • „Światło między oceanami” autorstwa M.L. Stedman – opowieść o żonie latarnika i kobiety, którą znajdują na odciętej od świata wyspie.

wlw books

Jacy wydawcy w Polsce wydają książki o lesbijkach?

W Polsce istnieje kilka wydawnictw, które specjalizują się w publikowaniu książek o tematyce LGBT, w tym o lesbijkach. Oto kilka przykładów:

Wydawnictwo Czarna Owca – publikuje książki z zakresu literatury dla dorosłych i młodzieży, w tym z tematyką LGBT. W ich ofercie znajdują się m.in. powieści „Kamień na sercu” Katarzyny Kozioł oraz „Złote pociągi” Justyny Bednarek.
Wydawnictwo Kultura Gniewu – specjalizuje się w wydawaniu literatury feministycznej i queerowej, w tym powieści o lesbijkach. W ich ofercie znajdują się m.in. książki „Miłość, ręce i pranie” Olgi Tokarczuk oraz „Niepełna przeszłość” Joanny Bator.
Wydawnictwo Krytyki Politycznej – publikuje książki z zakresu polityki, kultury i społeczeństwa, w tym z tematyką LGBT. W ich ofercie znajdują się m.in. powieści „Przypadki Robinsona Crusoe” Michela Tourniera oraz „Kobiety” Andrei Dworkin.
Wydawnictwo Karakter – publikuje książki z różnych dziedzin, w tym literatury pięknej i popularnonaukowej. W ich ofercie znajdują się m.in. powieści „Pozwól mi się odwdzięczyć” Jennifer L. Armentrout oraz „Hawana w ogniu” Alyson Noël.
Wydawnictwo W.A.B. – specjalizuje się w publikowaniu literatury pięknej, w tym powieści z tematyką LGBT. W ich ofercie znajdują się m.in. książki „Żeby nie było śladów” Agnieszki Taborskiej oraz „Miłość od pierwszego skoku” Rachel Spangler.

Najstarsze książki wlw – kiedy pojawiły się na rynku?

Trudno jednoznacznie wskazać, która książka była pierwszą publikacją o tematyce lesbijek, ponieważ temat ten pojawiał się w różnych kontekstach literackich i społecznych na przestrzeni dziejów. Jednakże, można wymienić kilka przykładów książek, które często są uznawane za pierwsze publikacje o tematyce lesbijskiej:

  1. „Epistle to Urania” – Margaret Cavendish (1653) – jest to wiersz opisujący miłość dwóch kobiet, Uranii i Neefertiti.
  2. „Lezionario” – Vittoria Colonna (1538) – zbiór sonetów, w których poetka wyraża miłość do innej kobiety, nazywanej „Tytanią”.
  3. „The Well of Loneliness” – Radclyffe Hall (1928) – to kontrowersyjna powieść, uznawana za jedną z pierwszych, która otwarcie podejmuje temat homoseksualizmu. Opowiada ona historię życia lesbijki imieniem Stephen Gordon.
  4. „Desert of the Heart” – Jane Rule (1964) – to powieść, której akcja dzieje się w latach 50. XX wieku i opowiada o miłości między dwiema kobietami, Evelyn i Ann.

Warto jednak podkreślić, że tematyka lesbijska była w różnym stopniu obecna w literaturze od wieków, jednak z różnych względów była zwykle tłumiona lub ukrywana. Dopiero w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci zaczęła się pojawiać na szerszą skalę w literaturze.

Popularne aktorki i pisarki, które dokonały coming-outu, przyznając się do swojej orientacji seksualnej

Ellen DeGeneres – amerykańska aktorka, komik i gospodarz talk show, która publicznie ogłosiła, że jest lesbijką w 1997 roku. Od tamtej pory jest jedną z najbardziej znanych postaci LGBT na świecie.
Jodie Foster – amerykańska aktorka i reżyserka, która w 2013 roku podczas swojego przemówienia na gali Złotych Globów oficjalnie ujawniła swoją orientację seksualną.

Sara Gilbert – amerykańska aktorka, producentka telewizyjna i scenarzystka, która publicznie przyznała się do swojej orientacji seksualnej w 2010 roku.

Alison Bechdel – amerykańska autorka komiksów i graficznych, znana z tworzenia serii „Dykes to Watch Out For”, która zawiera elementy autobiograficzne. Bechdel ujawniła swoją orientację seksualną w 1980 roku.

Emma Donoghue – irlandzka pisarka, autorka bestsellerowej powieści „Pokój”, która w swoich książkach porusza tematykę LGBT. Donoghue publicznie przyznała się do swojej orientacji w 1992 roku.
Jeanette Winterson – brytyjska pisarka, autorka m.in. powieści „Oranges Are Not the Only Fruit”, która opowiada o dojrzewaniu lesbijki. Winterson publicznie ujawniła swoją orientację w 1985 roku.

Cynthia Nixon – amerykańska aktorka, znana z roli w serialu „Seks w wielkim mieście”, która w 2004 roku publicznie przyznała się do swojej orientacji seksualnej.

Carol Anshaw – amerykańska pisarka, autorka m.in. powieści „Aquamarine”, która porusza tematykę lesbijską. Anshaw ujawniła swoją orientację w latach 80. XX wieku.

Radclyffe – amerykańska autorka, pisząca powieści o tematyce LGBT. Radclyffe ujawniła swoją orientację w latach 70. XX wieku.

Alice Walker – amerykańska pisarka, autorka m.in. powieści „Kolor purpury”, która publicznie przyznała się do swojej orientacji w 1994 roku.