Jak mówiłem, wybór plecaka trzeba potraktować bardzo indywidualnie. Trzeba skoncentrować się na własnych potrzebach, wymogach i predyspozycjach. Plecak, który to dla pewnych osób będzie doskonałym rozwiązaniem, dla kogoś innego może okazać się niekomfortowy i niefunkcjonalny.
Pomijając kwestię objętości, powinniśmy dobrać należyty egzemplarz pod kątem zastosowania. Zwróćmy uwagę również na to, dla kogo skierowane są konkretne plecaki turystyczne. Dużo producentów oferuje plecaki oddzielnie dla mężczyzn i kobiet. Na ogół nie widzimy żadnych różnic, lecz jednak są one dostrzegalne. Różnią się one między innymi budową pasa biodrowego albo też pasów barkowych. Warto wiedzieć, że plecaki mające zewnętrzne stelaże gorzej przenoszą środek ciężkości na plecy, przez to nie są odpowiednim pomysłem dla wycieczkowiczów. Istotne jest to, czy dany plecak ma dobry system regulacji. Będzie on niezwykle niezbędny, przede wszystkim wtedy, gdy możliwość ta będzie dostępna bez konieczności zdjęcia plecaka z pleców.
Zanim ukierunkujemy się na kupno plecaka, przymierzmy go i przetestujmy, czy odpowiednio na nas leży. Pamiętajmy, by ubrać obciążony plecak, bo tylko wtedy odpowiednio sprawdzimy, czy nas w żadnym miejscu nie uciska czy też nie obciera.
Skupmy uwagę także na okresie gwarancji, którą daje nam producent plecaka. Plecaki turystyczne oferujące nam gwarancję poniżej 3 lata, nie dają nam zadowalającej pewności. Jednakże dobre firmy dają nam gwarancję o wiele dłuższą, bo 5, 10 lat a także czasami dożywotnią. W wypadku aż tak długiego okresu gwarancji, mamy wręcz pewność, że plecak nas nie zawiedzie.
Podróże są aktywną i dość słynną formą wykorzystywania wolnego czasu. Właśnie dlatego wybierzmy optymalny dla nas plecak turystyczny i wędrujmy jak najczęściej.