Kulturystyka – kontrowersyjny sport?

bieg na bieżni

Kulturystyka – kontrowersyjny sport

Kulturystyka to dyscyplina sportu, która polega na kształtowaniu sylwetki przez maksymalny rozwój mięśni przy jednoczesnym maksymalnym zredukowaniem tkanki tłuszczowej.

Skąd się wzięła kulturystyka?

Kulturystyka wywodzi się z ćwiczeń siłowych i z zapasów. Powstała w drugiej połowie XIX wieku w Niemczech. Jako dyscyplina sportowa powstała w USA, w XX wieku. Od 1970 roku kulturystyka jest też dziedziną konkursową dla kobiet.

 Federacje kulturystów

Nie każdy kulturysta jest zrzeszony w federacjach, nie mniej jednak większość zawodowych kulturystów to kulturyści zrzeszeni. Najważniejszą federacją kulturystyczną na świecie jest Międzynarodowa Federacja Kulturystyki i Fitnessu. Najważniejszą federacją kulturystyczną w Polsce jest Polski Związek Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego.

Kulturystyka a fitness

Wiele ludzi uważa, że kulturystyka i fitness to pojęcia tożsame. Nic bardziej mylnego. Fitness nie jest „spokrewniony” z kulturystyką. Wyodrębnił się z gimnastyki rekreacyjnej. Podstawową różnicą między kulturystyką a fitnessem jest też to, że fitness nie dąży do maksymalnego rozwoju tkanki mięśniowej. Celem fitnessu jest zdrowie, atrakcyjny wygląd z lekko zaznaczonymi mięśniami i szeroko pojęte dbanie o siebie, w Polsce od kilku sezonów znane pod hasłem „bycia fit”.

Jeśli interesuje Cię kwestia fitnessu i chcesz uprawiać właśnie tą dyscyplinę sportu, a nie możesz lub nie chcesz uczestniczyć w zajęciach klubu fitness, przemyśl zakup orbitreka – najskuteczniejszego i najprostszego w obsłudze urządzenia do fitnessu.