Małe dziecko i sport

 

Jak zachęcić dziecko do zabawy na dworze?

 

Mamy dla dzieci coraz mniej czasu, często zostawiamy je przed telewizorem, tabletem czy komputerem, przy których bawią się całe dnie, zupełnie zapominając, że bardziej korzystne dla ich rozwoju są zabawy na świeżym powietrzu

Można zrobić to na dwa sposoby:

 

Metoda negatywna

 

Można wyłączyć po prostu sprzęty i udać, że się popsuły, po krótkim szoku dla dziecka, że jak to możliwe, że wszystkiego jego ulubione zabawki nie działają zacznie kombinować jak tu zająć się czymś innym i jest to nasza okazja by zaproponować wyjście na dwór i wspólną zabawę. Najlepiej wtedy grać w gry, które mogło poznać w telewizorze czy Internecie. Jedną z lepszych propozycji będzie piłka nożna, którą wszystkie dzieci znają, a często mają już swoich idoli na przykład Roberta Lewandowskiego albo Lionela Messiego. Podawajmy między sobą piłkę, a później strzelajmy bramki. Możemy również spróbować wyścigów z piłką.

 

Metoda pozytywna

 

Musimy stopniowo przekonywać dziecko, że już wystarczy siedzenia przed komputerem, że lepiej wyjść na dwór pobiegać. Pamiętajmy, że nie może się to skończyć na jednorazowym przekonaniu dziecka do takiej zabawy, jeśli sami nawarzyliśmy sobie piwa to musimy je wypić. I jeśli nie poświęciliśmy wcześniej dziecku czasu, to musimy zrobić to teraz. Pokażmy, że to również może być fajne i przyjemne. Zagrajmy w piłkę, koszykówkę. Porozmawiajmy z dzieckiem, o tym, co lubi, czym się interesuje, może jego ulubione gry bądź programy telewizyjne da się odtworzyć w rzeczywistości bądź przynajmniej elementy z bajek.

Metod można mnożyć od zakazów po nakazy, lecz najważniejsze jest to by nawiązała się między dzieckiem, a rodzicami nić porozumienia.