Nadszedł czas remontów – jak tanio odświeżyć kuchnię


A co jeśli podczas wiosennych porządków pójść o krok dalej? Remont kuchni brzmi kusząco? O dziwo, nie musi być drogą przez mękę, nie trzeba tygodniami kuć w betonie, zbijać kafli i wdychać remontowego pyłu.

Wystarczy kilka pomysłowych rozwiązań, aby sfatygowane pomieszczenie nabrało nowego i świeżego blasku. A nie ma ku temu lepszej pory niż wiosna! Zapraszamy do lektury.

Malowanie

Pomalowanie ścian na nowy kolor to jeden z prostszych i tańszych sposobów, aby odświeżyć wnętrze. Gama barw współczesnych farb do kuchni jest bardzo szeroka, a co więcej mają one właściwości wodoodporne, dzięki czemu utrzymanie czystości w pomieszczeniu będzie łatwe i niekłopotliwe. Zamiast malowania można rozważyć wprowadzenie innych materiałów wykończeniowych takich jak bardzo popularne fototapety (również odporne na wodę i wilgoć).
Pamiętajmy, że najważniejszą ścianą w kuchni jest ta nad blatem – warto więc wybrać taki wzór i fakturę, która będzie prawdziwym rarytasem dla oka: fototapeta za szkłem, nowoczesna jednolita płyta z kamienia, płyta fornirowana z drewna, wodoodporna sklejka, czy szklana matowa tafla.

Jeśli opatrzyły się nam szafki i kafelki – je również możemy pomalować (nawet te na podłodze!). W marketach budowlanych znajdziemy szeroką gamę farb do pokrywania najróżniejszych powierzchni, trwałych i odpornych na mycie.

Wymiana

Jeśli nie chcemy malować szafek, warto zastanowić się nad specjalną okleiną, która może imitować świeże drewno, marmur czy też będzie w modnym i wyrazistym kolorze. Diabeł tkwi w szczegółach – warto więc, równie małym kosztem, samodzielnie wymienić klamki i uchwyty przy meblach tak, aby nadać im współczesny wyraz. Można np. wybrać uchwyty przykuwające wzrok: kryształowe gałki, kute w metalu lub w wyrazistym kolorze kontrastującym do szafek albo zgodnym z nowymi kuchennymi dodatkami.

Mimo, iż wymiana frontów na nowe jest bardziej zaawansowanym i droższym przedsięwzięciem, niemniej kuchnia natychmiast zyskuje „całkowicie nowe” meble, bez konieczności demontowania i wymiany wszystkich szafek. Jeśli nasze meble są już mocno sfatygowane, nadgryzione zębem czasu, to wymiana frontów będzie mniej kłopotliwa niż ich odświeżanie – warto więc poważnie rozważyć taki wydatek

Odnawiając szafki warto też pamiętać o blatach, które są najbardziej narażone na zużycie, a z racji wielkości najbardziej przykuwają wzrok. Nowy blat to duża przestrzeń, która wnosi do wnętrza powiew świeżości, dlatego zdecydowanie warto zainwestować także i w ten element.

Dodatki

Ciekawym i bardzo modnym pomysłem jest także zastosowanie tzw. relingów (pionowych linek / prętów z haczykami), dzięki którym uzyskujemy łatwy dostęp do narzędzi, dodatkowe miejsce w szafkach (lub rezygnujemy z górnych szafek zyskując przestrzeń i światło). Relingi to wielka zmiana przy bardzo niewielkich kosztach.

Bardzo ciekawym motywem, który nadaje wnętrzu interesujący wygląd jest także zainstalowanie półki, na której można trzymać książki kucharskie, a dodatkowy odświeżający efekt możemy uzyskać wymieniając dodatki: roletę, firanki, ściereczki, podkładki pod stół i doniczki z ziołami dopasowujemy do nowych kolorów i frontów.

Niezależnie od umiejętności kulinarnych, kuchnia to miejsce, w którym chętnie spędzamy czas, sami lub z bliskimi, ciesząc się domowym ciepłem. Wiosna zaś to czas porządków i remontów, warto więc skorzystać z możliwości, jakie daje nam pożyczka na remont mieszkania i poświęcić swój czas i środki na zadbanie o tę wyjątkową przestrzeń w naszym domu.

Dowiedz się więcej, czym sie kierować przy wyborze pożyczki online