Napoje gazowane – co my właściwie pijemy?

Moda na zdrowe i aktywne życie wywołała trend picia wody wśród Polaków. Jeszcze nie dawno swoja wiosnę życia przechodziły słodzone, kolorowe napoje. Dziś świadomość ludzi na temat szkodliwości związków i substancji zawartych w napojach bardzo wzrosła. Jeśli jeszcze nie wiesz, jaki wpływ na zdrowie mają kolorowe napoje, zapraszamy do artykułu.

Napoje gazowane pijemy z wielką chęcią. Szczególnie dzieci i młodzież zamiast wody pije kolorową wodę słodzoną. Ważne jest, by być świadomym, jakie zagrożenia niesie ich spożywanie. Picie napojów kolorowych powoduje szereg groźnych chorób. Wśród nich najbardziej poważne to cukrzyca typu drugiego, próchnica zębów oraz problemy żołądkowo-jelitowe.

W skład kolorowych napojów wchodzi uznawany za jeden z najbardziej szkodliwych konserwantów na świecie – benzoesan sodu, a także aspartam. Kolorowe napoje są nimi słodzone – jest to bardzo szkodliwy dla zdrowia składnik. Sztuczne substancje słodzące powodują szereg dolegliwości – nudności, wymioty, zawroty głowy, uczucie niepokoju, agresję i drażliwość.

Słynna coca-cola zawiera substancje, które zaburzają przyswajanie wapnia, powodując osteoporozę. Coca-cola posiada dużą ilość kofeiny, jest szczególnie niezdrowa dla dzieci. Warto wiedzieć, że napoje gazowane nie gaszą pragnienia. Wypijając jedną szklankę, po chwili znów zaczynamy odczuwać pragnienie i sięgamy po kolejną. Wbrew pozorom tego rodzaju napoje nie nawadniają i nie chłodzą organizmu.

Smak wody jest neutralny i nie każdy go lubi. Są jednak sposoby na to, by wzbogacić jej smak. Do wody warto dodawać soki wyciśnięte ze świeżych owoców. Szczególnie sprawdza się arbuz, cytryna, pomarańcza, aloes, truskawka. Tak sporządzone napoje przypadną do gustu nie tylko dorosłym, ale także dzieciom. Oprócz tego, że gaszą pragnienie, mają dobry wpływ na organizm. Dostarczają wielu witamin oraz pomagają na niektóre dolegliwości zdrowotne. Doskonale nawadniają, są świetną alternatywą dla napojów gazowanych i kolorowych.

Każdego ranka przed posiłkiem wypij szklankę ciepłej wody z cytryną i miodem. Możesz dodać świeżej mięty, jeśli chcesz urozmaicić jej smak. Idzie lato, niebawem zaczną się upały. Chcesz wiedzieć, jakie napoje Cię orzeźwią? Zobacz więcej.