Nastolatki dbają o urodę

Okres nastoletni to czas, kiedy zaczynamy przywiązywać wagę do swojego wyglądu. Niestety  w tym czasie zmagamy się też z problemami wieku dojrzewania –  wypryskami, trądzikiem, błyszczącą cerą czy przetłuszczającymi się włosami. Z pewnością to wszystko sprawia, że nasza uroda nie wygląda kwitnąco i nie wpływa pozytywnie na nasz obraz we własnych oczach. Na szczęście istnieje kilka sposobów na łagodzenie tych nieprzyjemności związanych z wiekiem dojrzewania. Powinniśmy dbać o odpowiednią pielęgnację skóry nie tylko z powodu obecnego jej wyglądu, ale i z powodu niekorzystnych zmian, które mogą okazać się nieodwracalne.

Zmiany skórne, z którymi boryka się większość nastolatków to trądzik. W zależności od intensywności występowania zmian, stosuje się leczenie miejscowe, zewnętrzne lub  kurację antybiotykową. W każdym przypadku powinniśmy zasięgnąć rady kompetentnego dermatologa, który zaleci nam odpowiedni sposób leczenia. Dobrym sposobem na łagodzenie zmian trądzikowych i unikanie ich w przyszłości może być też wizyta u kosmetyczki.

Zabiegi oczyszczające i peelingi przeprowadzane w gabinecie kosmetycznym przynoszą zwykle o wiele lepsze i trwalsze efekty niż domowe sposoby radzenia sobie z zaskórnikami. Codzienna pielęgnacja w zaciszu własnej łazienki również odgrywa jednak ważną rolę w profilaktyce antytrądzikowej. Warto wyrobić sobie nawyk codziennego mycia twarzy żelem antybakteryjnym.

Makijaż, który stosujemy powinien być delikatny, lekki i nie zatykać porów. Ważny jest przede wszystkim wybór odpowiedniego podkładu. Jeśli chodzi o włosy, powinniśmy stosować szampon zapobiegający ich przetłuszczaniu i unikać niepotrzebnego dotykania ich dłońmi.