Nauka języka angielskiego – samodzielnie czy w szkole?

Umiejętność posługiwania się językiem obcym to dzisiaj na wielu stanowiskach kluczowa kompetencja.

Niekiedy zapewni nam awans, innym razem może pozwolić nam na wyjazd do obcego kraju w celu zarobkowym, np. jeśli chcemy podreperować nasz domowy budżet. Jak się jednak uczyć? W domu, a może w szkole? Co wybrać? I o czym warto pamiętać?

Samodzielna nauka język to pewnego rodzaju wyzwanie, trzeba mieć dużo samozaparcia oraz opracować plan nauki, po to, by osiągnąć oczekiwane rezultaty. Samodzielna nauka ma też pewne zalety – jest zazwyczaj tańsza niż kurs. Nie obejdzie się jednak bez materiałów, dlatego i tak musimy liczyć się z koniecznością zakupu książek. Inną opcją jest bazowanie na materiałach z internetu. Jednak darmowe materiały bardzo często są ograniczone. Z drugiej strony, nauka w zaciszu domowym umożliwia nam dostosowanie tempa nauki pod nasze potrzeby, podobnie jak ilość czasu spędzonego na nauce.

Jeśli jednak zależy nam na certyfikacie angielskiego to lepiej postawić na akademię językową. Nauka w szkole pozwala nam też prowadzić rozmowy z innymi. W razie wątpliwości możemy też zawsze zapytać nauczyciela o interesujące nas kwestie. Zajęcia zorganizowane mają też tę przewagę, że w razie popełniania błędów, prowadzący zajęcia może nas na bieżąco poprawiać. Dodatkowo zbliżające się zajęcia motywują nas do nauki i odrobienia zadania. Przez co nie możemy ciągle odkładać nauki na później. Dodatkowo też ktoś będzie sprawdzał nasze postępy na bieżąco i w razie potrzeby punktował nam błędy. Dodatkową mobilizacją do nauki będą sprawdziany czy kartkówki.

Jeśli zdecydujemy się na naukę w szkole, warto wziąć pod uwagę kilka szkół i spośród nich wybierzmy tę, która wydaje nam się odpowiednia oraz spełnia nasze oczekiwania. Wśród naszych wymagań powinien być też stopień naszego zaawansowania oraz intensywność kursu. Czy ma być to intensywny kurs angielskiego, raz w tygodniu, albo dwa razy w tygodniu? A może jeszcze częściej? Wszystko to wpłynie na wybór szkoły.