Notebook a Netbook. Co wybrać?

Technologia każdego dnia coraz to bardziej zmierza do coraz większej miniaturyzacji wszelkich urządzeń i elementów elektronicznych. Dlatego w ostatnich okresach czasu na rynku stał się popularny maleńki notebook nazwany netbookiem. Coraz częściej więc wielu z nas myśląc o tym, by nabyć mobilny komputer, staje przed dylematem co wybrać. Notebook a może Netbook? Skrótowo postaram się wymienić główne różnice pomiędzy tymi dwoma mobilnymi urządzeniami.

Jeśli twoja przyszła maszyna będzie miała za zadanie zastępować normalny komputer stacjonarny to wybór jest tylko jeden. Współczesne laptopy potrafią już prawie wszystko to, co umie dużych rozmiarów jednostka sterująca. Do laptopów wkładane są szybkie, paru rdzeniowe procesory, wysokiej klasy karty graficzne a także pakowne dyski twarde. Bez problemów można na nich grać w najnowsze gry komputerowe oraz oglądać filmy w wysokiej rozdzielczości. Dzisiaj laptop wystarczy do większości domowych zastosowań. Jednak istnieją rzeczy, w których to notebook znacząco przegrywa z coraz bardziej popularniejszymi dzisiaj netbookami.

Podstawową różnicą pomiędzy zazwyczaj podobnie wyglądającymi „małymi komputerami” jest ich wielkość. Notebooka pomieszczą co najwyżej duże plecaki turystyczne. Netbooki zmieszczą się praktycznie wszędzie. Zdołamy włożyć je do torebek czy też małych plecaków szkolnych. Dużą zaletą jest także ich waga. Netbooki są o wiele lżejsze od laptopów i średnio ważą mniej niż 1,5 kg. Przez swoje rozmiary i ciężar są nadzwyczaj podręcznymi komputerami. Ich ogromnie dużą zaletą jest też żywotność akumulatora, która to nieraz sięga 10 godzin. To nawet trzykrotnie więcej aniżeli średni notebook. Niestety nic za darmo. W zamian za małe rozmiary, lekki ciężar i ich wyśmienitą żywotność, dostajemy niestety zredukowane parametry, przez co netbook nie nadaje się do wielu zadań. Doskonale natomiast sprawdza się do korzystania z internetu oraz innych prostych zastosowań.