Odwieczny dylemat – podłogi czy panele?

Bardzo często podczas budowy lub remontu mieszkania decyduje się wyłącznie na jedną z powyższych opcji. Warto jednak zastanowić się nad zdrowym podziałem i przeanalizować wszystkie za i przeciw.

Przychylając się do opinii ekspertów, nie warto decydować się jedynie na panele lub kafelki. Rzeczą, z którą trudno dyskutować, to kafelki w łazience, toalecie oraz najprawdopodobniej w kuchni. W pozostałych miejscach warto rozważyć deski lub panele. Wielkim plusem płytek jest możliwość ich łatwego utrzymania w czystości. Z drugiej strony jednak są śliskie, twarde i zimne, dlatego nie warto wykorzystywać w pokojach dziecięcych czy salonie. Jeśli jednak jest to nowe mieszkanie, warto zapytać o zdanie eksperta. Zazwyczaj deweloper ustala wcześniej takie szczegóły i w jego zakresie leży wykończenie mieszkania, w tym również podłóg (jeśli interesują Cię nowoczesne mieszkania, koniecznie sprawdź Nowe mieszkania na sprzedaż Bydgoszcz).

W moim domu w salonie, kuchni i korytarzu mam płytki. Właściwie to cały parter jest nimi wyłożony, oprócz pokoju syna, gdzie są panele i dodatkowo wykładzina. Gdybym jednak teraz miała wybierać, to płytki pozostawiłabym jedynie w kuchni i w tej części korytarza, która jest zaraz przy drzwiach wejściowych. W pozostałych miejscach, a zwłaszcza w salonie i korytarzu zdecydowałabym się na deski lub panele. Oczywiście w pokojach można również korzystać z dywanów oraz wykładzin, jednakże same panele zdecydowanie bardziej się nadają.

Jeśli mamy w domu małe dzieci, warto też pomyśleć o ich bezpieczeństwie. Upadki są rzeczą normalną u dzieci, więc zdecydowanie mniej boleśnie będzie posiadając panele podłogowe. Poza tym wygodniej będzie bawić się dzieciom na drewnie.

Warto o tych rzeczach pomyśleć z odpowiednim wyprzedzeniem, bo po budowie domu i jego urządzeniu, trudno będzie wymienić tak istotny element mieszkania, a przecież niektóre mankamenty lubią ukazywać się dopiero po czasie.

Warto również odnieść się do kwestii finansowej. Wykorzystanie paneli podłogowych nie tylko zdaje się mieć więcej plusów, ale również jest korzystniejsze pod względem ekonomicznym. Poza tym jeśli ktoś ma naprawdę okrojony budżet, to o wiele prościej będzie zwykłemu Kowalskiemu położyć panele niż kafelki.