Oszczędzaj na lekach

Wizyta w dzisiejszej aptece często przyprawia nas o szybsze bicie serca i to wcale nie z powodu emocji radości ale stresu z powodu wysokich cen leków. Nie da się ukryć, że ceny leków, zwłaszcza tych nierefundowanych są horrendalnie wysokie. Wykupienie wszystkich leków, które przepisał nam podczas wizyty lekarz zwykle mocno potrafi nadszarpnąć domowy budżet.

Niestety – nasze zdrowie jest najważniejsze i nie powinno się na nim oszczędzać, co zresztą każdy doskonale wie. Jest jednak sposób na to, by choć nieznacznie ograniczyć wydatki w aptekach, zyskując pieniądze na inne, równie niezbędne jaki leki, zakupy. Wystarczy podpytać domowego lekarza albo samego farmaceutę o tzw tańsze zamienniki leków.

Odpowiedniki leków to preparaty, które zawierają identyczną substancję czynną (aktywną, leczącą), jak leki zwykłe (reklamowane), kosztują jednak zdecydowanie mniej. Jak to możliwe?

Bardzo często okazuje się, że duże firmy farmaceutyczne dodają spore marże na ceny leków, tak, aby podnieść swój zysk, ni elicząc się przy tym specjalnie ze stanem naszego portfela.

Zamienniki są zwykle produkowane przez mniej znane koncerny, które nie potrzebują tak dużych nakładów na reklamę – np tą prowadzoną w telewizji, czy w dużych sieciach internetowych portali dla osób chorych.

Używając tej samej substancji czynnej są one identycznie skuteczne, jak drogie leki z reklam ale ich cena jest już znacznie bardziej przystępna.

Przy kolejnej wizycie w pobliskiej aptece warto więc spytać o taką opcję jak odpowiedniki czy zamienniki leków (to to samo!) i samemu  przekonać się, jak wiele można zaoszczędzić. To się opłaca!