Oznaczenia paneli podłogowych

Podejmując decyzję o kupieniu paneli, warto zaznajomić z oznaczeniami, które umieszczają producenci na opakowaniach. Najważniejszą różnicą dzielącą panele oprócz wygładu i grubości jest klasa ścieralności, której zadaniem jest poinformowanie klientów o przewidzianej odporności paneli ewentualne uszkodzenia i ścieranie podczas normalnej eksploatacji.

Norma EN 13329 odpowiada za podział w klasach ścieralności. Spotkać się możemy z pięcioma klasami; AC1, AC2, AC3, AC4 i AC5. Skala jest rosnąca, czyli najsłabsze są panele z serii AC1, najtrwalsze zaś panele AC5.

Przedstawię teraz przykłady zastosowań odpowiednich klas. Najwyższa wartość – AC5 doskonale sprawdza się w miejscach, gdzie natężenie ruchu jest wyraźnie wyższe od standardowego. Jako przykłady mogę w tym miejscu przytoczyć różnego rodzaju sklepy, galerie, przychodnie, banki. Przechodząc do najbardziej interesującego nas tematu, czyli zagospodarowania podłoża w mieszkaniach i domach panele podłogowe AC4 możemy spokojnie układać w holach, korytarzach, kuchniach, pokojach dziennych. W miejscach takich jak sypialnie czy gabinety możemy wybrać klasę niższą – AC3 (znajdziesz je jako balticwood sklepy internetowe)

Na opakowaniach możemy również czasem dostrzec typowo cyfrowe oznaczenia, nazywane są one klasą użyteczności. Skala w tym przypadku zawiera 6 wartości : 21, 22, 23 oraz 31, 32 i 33. Pierwsza cyfra w każdej liczbie mówi o przeznaczeniu docelowego pomieszczenia (domy i mieszkania – 2, budynki publiczne – 3). Druga cyfra w podanym symbolu ma natomiast informować nas o przewidzianej trwałości (1 – niska, 2- średnia, 3 to wartość wysoka).