Pasy zębate i taśmy transportujące.

Kiedy zastanawiamy się nad założeniem własnej firmy produkcyjnej w naszym biznesplanie musimy umieścić wyliczenie kosztów wyposażenia firmy. Taśmy transportujące są niezbędnym składnikiem projektowania każdej produkcji. Na rynku występuje nieprzebrana ilość taśm stworzonych z różnych materiałów, zespolonych w sposób mechaniczny lub w wysokiej temperaturze. Koszty są umiarkowanie wysokie i zależą od wielkości zamówienia.

Można wyróżnić ponad 100 sposób produkcji taśm transportujących, które mogą być wykonane z różnych rodzajów tworzyw użytkowanych we wszystkich gałęziach gospodarki. Taśmy przenośnikowe na ogół wytwarzane są z włókien poliestrowych, bawełnianych czy szklanych. A ponad to, dla nadania większej trwałości taśmy są powlekane np. silikonem lub pvc. W zależności od życzeń zamawiającego i późniejszego wykorzystywania, pasy mogą mieć różną grubość i ścieralność.

Mają różne zastosowania, ale zazwyczaj używane są w mechanice. Pasy zębate, bo o nim mowa, są najważniejszym komponentem przekładni pasowej. Wytwarzane są najlepszej jakości gumy, która nie jest podatna na ścieranie. Zapewniają cichą pracę i są ponadprzeciętnie wytrzymałe, nie wymagają przy tym konserwacji. Ich uniwersalność i wytrzymałość na aktywność substancji żrących  jest doceniana przez licznych przedsiębiorców.