Pielęgnacja dywanów i wykładzin

Duży, ładny i „puchaty” dywan jest bez wątpienia ozdobą każdego mieszkania. Coraz większy zakres asortymentu w sklepach powoduje, że nasze możliwości wyboru tego najbardziej odpowiadającego naszym wymaganiom dywanu są praktycznie nieograniczone.

Zdarza się, że kupujemy coś pod wpływem impulsu, bo nam się bardzo podoba i nie zastanawiamy się nad przyszłością. Inaczej sprawa powinna wyglądać podczas nabywania dywanów i wykładzin – są to przedmioty o długotrwałej żywotności, o które trzeba odpowiednio dbać. Dlatego, przed kupnem pokrycia podłogi powinniśmy zastanowić się, czy nie jest ono dla nas za jasne, gdyż będzie szybko ulegać ubrudzeniu lub czy nie jest pokryte zbyt gęstym włosiem, które jest siedliskiem kurzu, brudu i bakterii.

Schludny i estetyczny wygląd dywanów i wykładzin utrzymamy na bardzo długo, jeśli będziemy stosować się do trzech następujących zasad:

1. Dywan należy regularnie i dokładnie odkurzać.

2. Na powstałe plamy i zabrudzenia musimy reagować natychmiastowo.

3. Podczas usuwania uciążliwych zabrudzeń, nie można doprowadzić do przemoczenia dywanu czy wykładziny.

Natychmiastowa reakcja na wylaną przez przypadek ciecz lub inne zabrudzenie jest konieczna, gdyż w innym wypadku plama „wgryzie” się w dywan i zostanie wchłonięta, przez co jej usunięcie będzie o wiele bardziej uciążliwe niż tuż po niefortunnym zdarzeniu. Najczęściej spotykanymi plamami są te powstałe wskutek zalania jakąś cieczą. W takim przypadku, powinniśmy maksymalnie zebrać resztki cieczy łyżeczką, papierowym ręcznikiem lub ściereczką. W ramach konieczności, ciecz można dodatkowo rozcieńczyć odrobiną wody. Plamy nie należy wcierać! Najlepiej jest położyć jakąś ściereczkę i pozwolić cieczy wsiąknąć. Zalany obszar można wyszczotkować szczotką do ubrań, a następnie wysuszyć suszarką lub wentylatorem na najniższych obrotach.

Zdarza się, że na naszych dywanach i wykładzinach pojawiają się zabrudzenia naprawdę trudne do usunięcia. W takim wypadku, można udać się do specjalistycznej firmy po profesjonalne czyszczenie wykładzin, Wrocław czy inne duża miasta oferują naprawdę wiele takich usługodawców, zatem nie powinno być problemu ze znalezieniem odpowiedniej pomocy. Mimo wszystko, gdy chcemy pozbyć się brudu za pomocą sposobów domowych, warto pokazać kilka wskazówek, jak tego dokonać. Czekoladę należy ostrożnie zdrapać i wytrzeć szmatką nasączoną niewielką ilością detergentu czyszczącego (ewentualnie można użyć delikatnego roztworu amoniaku). Tak samo należy postępować w przypadku zabrudzeń keczupem, kawą, Coca-Colą itd. Gumę do żucia należy zmrozić kostkami lodu, a już zamrożoną można swobodnie skruszyć. Podobnie postępuje się w przypadku wosku ze świecy.

Równie pomocnym składnikiem może okazać się ocet, który śmiało możemy używać podczas usuwania plam z farby, herbaty, kleju, lakieru do paznokci (tutaj konieczna jest również obecność amoniaku), lodów, pasty do butów, piwa, tłuszczu czy szminki. Jeśli usuwamy z dywanu świeżą krew, pamiętajmy, żeby do przemycia zastosować zimną wodę! Gdy mamy do czynienia z sadzą, należy ostrożnie wyssać ją z dywanu za pomocą odkurzacza, unikając odkurzania wzdłuż dywanu. Bardzo ważnym jest, aby stosować detergenty odpowiednie do rodzaju materiału, z którego wykonany jest dywan bądź wykładzina. Dla pewności, można sprawdzić reakcję materiału na detergent na niewielkim fragmencie dywanu.