Czy założenie swojej działalności gospodarczej, a co za tym idzie zostanie swoim własnym szefem, zawsze należy traktować jako najlepszą formę zatrudnienia? Zarządzanie naszą prywatną firmą niewątpliwie wiąże się z szeregiem zalet, ale nie brak jej również wad. Z pewnością nie każdy odnajdzie się w roli samozatrudnionego przedsiębiorcy – niezbędne będą tu konkretne cechy osobowościowe. Dlatego przed podjęciem decyzji o rozkręceniu własnego biznesu warto przeanalizować plusy i minusy takiego przedsięwzięcia.
Niezależność i ulgi podatkowe
Do najważniejszych zalet prowadzenia własnej firmy należy bez wątpienia możliwość samodzielnego ustalenia godzin pracy czy terminów urlopów. W zależności od sytuacji możemy więc swobodnie konstruować swój terminarz i realizować zlecenia lub projekty zgodnie z własną wizją. Dla osób ceniących sobie niezależność oraz tych, dla których samodzielność jest źródłem satysfakcji, są to z pewnością bardzo istotne argumenty przemawiające za samozatrudnieniem. Dodatkowymi plusami jest możliwość wyboru formy opodatkowania, jak również odpisania od podatku wydatków firmowych.
Odpowiedzialność oraz dodatkowe obowiązki
Elastyczne godziny pracy wymagają jednak sporej samodyscypliny i zdolności codziennego mobilizowania się do pracy. Z drugiej strony trzeba również umieć powiedzieć sobie ‘stop’ i umiejętnie rozgraniczyć czas pracy od czasu prywatnego, co nie każdemu przychodzi z łatwością. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się również z koniecznością zmagania się z zawiłym systemem biurokratycznym i wykonywaniem obowiązków takich jak prowadzenie dokumentacji, fakturowanie, czy nadzorowanie spłaty zadłużenia. W tym przypadku możemy jednak skorzystać z różnorodnych form zewnętrznego wsparcia, np. księgowości on-line lub usług biur rachunkowych.
Rozkręcanie własnego biznesu zawsze wiąże się z pewną dozą ryzyka, zwłaszcza jeśli nie posiadamy w tej kwestii większego doświadczenia. Z drugiej strony szereg korzyści związanych z samozatrudnieniem jest na tyle kuszący, że sporo osób decyduje się jednak podjąć ryzyko. Pamiętajmy także, że jeśli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie nadzorować wszystkie kwestie związane z prowadzeniem firmy, możemy skorzystać z pomocy zewnętrznych specjalistów.