Podologia co to takiego?

bieganie

Podologia – gałąź medycyny w odpowiedzi na potrzeby czasów

Podologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem chorób stóp. Podolog powinien wykorzystywać w swojej pracy wiedzę z zakresu ortopedii, chirurgii, dermatologii, diabetologii.

Rozwój podologii

W Polsce podologia wciąż jest dziedziną raczkującą, jednak w Europie zawód podologa istnieje już od wielu lat.

W Niemczech podologia jest specjalizacją nielekarską, polegającą na pielęgnacji stóp chorych, zagrożonych chorobami i zdrowych. Niemieccy podolodzy najczęściej pracują we własnych działalnościach gospodarczych.

We Francji istnieje ponad dziesięć szkół wyższych, kształcących w zawodzie podologa. W Szwajcarii również można ukończyć studia z zakresu podologii. Szwajcarscy podolodzy pracują z chorymi i pacjentami z grup ryzyka. Hiszpańscy i Portugalscy podolodzy to absolwenci studiów na wydziale medycyny. W Grecji zawód podologa nie należy do grupy zawodów medycznych, ponieważ nie ma regulacji prawnych, które kwalifikowałyby podologów do którejś z grup zawodowych. Greccy podolodzy domagają się uznania ich za zawód medyczny, w tym celu założyli związek podologów.

Kiedy do podologa?

Dobry podolog to prawdziwy skarb. W Polsce podolodzy mogą wykonywać pedicure i pedicure leczniczy, leczą wrastające paznokcie i zaopatrują stopy cukrzycowe. Są po prostu specjalistami od stóp. Jeśli masz problemy ze stopami, nie wahaj się wybrać do podologa. Jeśli jednak Twoje stopy nie wymagają leczenia, możesz spróbować zadbać o nie sama, w warunkach domowych.