Pożyczki i kredyty

Samo słowo pożyczka w niektórych z ludzi ożywia dobre uczucia, bo jest ono najczęściej ostatnią szansą na zrealizowanie mieszkaniowych marzeń, w innej grupie ludzi z kolei kredyty,budzą czasem oczywiste przerażenie – szczególnie, że w dobie szalejących kryzysów finansowych tak po fakcie nigdy nie wiemy, czy będziemy je mogli dalej spłacać. Czy zatem możemy zaciągać zobowiązania kredytowe?

To już oczywiście zależy od faktu, czy mamy stuprocentową pewność, że będziemy je mogli spłacić. Zupełnie inne jest też zaciagnięcie małej pożyczki na akcesoria komputerowe czy płaski odbiornik TV, a czym innym podjęcie decyzji o pożyczce na mieszkanie, jaką finansować będziemy kilkadziesiąt lat i której stała rata niemal nigdy nie jest niska.

Jednymi z najchętniej zaciąganych teraz kredytów, są duże kredyty mieszkaniowe. Dlaczego one? Krajanie w pościgu za amerykańskim marzeniem i rodzinnymi filmami, w których prawie każdy kupuje jednorodzinny dom, oczekują tego samego dla własnej rodziny, ale żeby to pragnienia szybko zrealizować muszą skądś dostać większe fundusze. Na tego rodzaju większe i drobne potrzeby (jeśli nie mamy od kogo pożyczyć pieniędzy) odpowiednim rozwiązaniem jest kredyt w banku. I tu nie ma się potrzeby krępować, gdy idziemy się do instytucji finansowej po niezbędną nam pożyczkę – wszak tak właśnie robią teraz tłumy ludzi.

Sztuką jest tylko zaciągnąć taki kredyt do ręki z chwilą namysłu. Jeżeli bierzemy go na zbudowanie własnego domu – upewnijmy się na początku, co do kompletnych funduszy, jakich będziemy potrzebować. Bądźmy pewni, ile będzie nas kosztował projekt domu, drużyna budowlana, produkty budowlane i sporo innych wydatków, które będziemy zobligowani opłacić. Warto także skorzystać z porady, jaką dają nam fachowe strony o budownictwie i zagadnienia finansowe dostępne w Internecie, to one będą mogły pomóc nam w wyliczeniu kosztów budowy domu. Nie wszystko przecież musimy od razu rozumieć i mamy ludzkie prawo do wątpliwości i pytań, które pomogą nam precyzyjnie określić potrzebną wysokość branej pożyczki.

Jeśli z kolei decydujemy się na nabycie czegoś znacznie mniejszego niż jednorodzinny dom – nie panikujmy, porównajmy oferty paru banków, sprawdźmy, co mogą dać nam tzw. pożyczki społecznościowe i wybierzmy tą ofertę, która najmniej boleśnie uderzy nas po portfelach. W końcu wydajemy fundusze, których jeszcze faktycznie nie zarobiliśmy więc należy tę ważną decyzję podjąć możliwie zastanowieniu się.