Dzisiaj chciałabym przedstawić czym jest rehabilitacja i jakie zabiegi, oddziaływania wchodzą w skład tego procesu. Na początku chciałabym krótko przybliżyć czym jest proces rehabilitacji i dlaczego jest tak często zalecany.
Rehabilitacja są to oddziaływania prowadzone na rzecz osób potrzebujących ze względu na ich niepełnosprawność czy to fizyczną czy psychiczna, aby przywrócić im zdolność do pracy oraz brania czynnego udziału w społeczeństwie.Tak najogólniej można ująć definicyjnie ten proces. Jednak rehabilitacja rządzi się też swoimi zasadami. Ich przestrzeganie czy może lepiej wypełnianie daje osobie chorej możliwość szybciej zregenerować siły i powrócić do zdrowia. Jedną z klasyfikacji zasad
rehabilitacji przedstawiła Polska szkoła rehabilitacji nazywając je modelem rehabilitacji. W skład tego modelu wchodzą następujące zasady: po pierwsze powszechność rehabilitacji, która mówi o tym, że każdy bez względu na wiek, płeć itd. ma prawo do rehabilitacji, kolejna zasada to wczesność- ujmując w skrócie, najlepiej, aby została rozpoczęta jak najwcześniej. Trzecią zasadą jest kompleksowość, która mówi o tym, aby oddziaływania były różnorodne, aby dotykały wszystkich sfer pacjenta zarówno fizyczną, psychiczną, duchową, społeczną itd. Ostatnia z zasad to ciągłość. Należy pamiętać, że każdy proces rehabilitacyjny należy doprowadzić do końca. Wszystko to jest jasne i logiczne, zasady te sprawiają, że proces ten jest skuteczny i dostosowany do potrzeb pacjenta.
Do najbardziej popularnych technik rehabilitacyjnych obecnych w medycynie można zaliczyć: hydroterapię, megnetostymulacja, terapia falą uderzeniową eswt, drenaż limfatyczny, elektroterapia czy też laseroterapia. Wszystkie z tym metod oddziaływania są jak najbardziej skuteczne, gdy są odpowiednio dobrane do schorzenia pacjenta, jego indywidualnych właściwości, a także, czemu się nie da zaprzeczyć do asortymentu, jaki jest w danym ośrodku dostępny i sprawny.
Proces rehabilitacji powinien być uzupełnieniem leczenia wtedy staje się ono bardziej efektywne.