Projektowanie stron www

Dobrze zaprojektowane strony internetowe rozpoznaje się na pierwszy rzut oka. Bardzo często jest to efekt pracy grafika z dużym stażem, wiedzą i dobrym zmysłem estetycznym. Jak zatem wykonywane powinny być najwyższej jakości kreacji dla stron internetowych?

Podstawową częścią jest typografia. To według jej zasad rozmieszczane są pojedyncze części strony. Projektant graficzny rozpoczyna od skonfrontowania elementarnych części strony www z regułami usability – czyli ich użyteczności. Grafika musi zostać zrealizowana w taki sposób, aby każda osoba odwiedzająca, która trafi na stronę mógł ją otworzyć bez problemów z grafiką jaką zaprojektował grafik. Brak tej konstytutywnej wiedzy skutkuje bardzo często wymuszeniem na userach przewijania „w bok” strony www. W profesjonalnej kreacji nie może mieć to sposobności zaistnieć. Połączenie zasad ergonomii stron internetowych z typografią określa również położenie logotypu, sloganu reklamowego, menu, contentu strony oraz pojedynczych boksów np. zawierających newsletter.

Typografia ma także za zadanie określenie jednolitych fontów, odpowiedniej kolorystyki, wielkości marginesów wewnętrznych i zewnętrznych obiektów na stronie www oraz rozmieszczenie i zgrupowanie albo rozgrupowanie jej elementów graficznych oraz treścistrony internetowej. Znajomość usability natomiast zaprocentuje nie tylko rozlokowaniem tego w sposób odpowiedni dla wygody i zgodnie z zachowaniem użytkowników, ale także pojawieniem się na stronie funkcjonalnych funkcji, które zostaną używane przez odbiorców strony internetowej.

Współczesne strony internetowe charakteryzuje minimalizm oraz właściwe współgranie poszczególnych jej fragmentów. Trzeba pamiętać o tym, żeby pomimo elementów graficznych, które nadadzą stronie charakter, najistotniejszym fragmentem była jej treść. Należy również pamiętać o tym, żeby grafika na stronie była spójna. Nie można więc mieszać nieudacznice zaokrągleń i mocnych ścięć, czy fotografii niepowiązanych tematycznie lub będących w zupełnie różnej tonacji. W rozwiązaniu niektórych problemów pomoże również precyzyjny fotomontaż.

Jeżeli te wskazówki nie pomogą Ci samodzielnie wykonać swojej wizji można udać się do wyspecjalizowanego przedsiębiorstwa o nazwie agencja interaktywna – webdesignerzy z pewnością wykonają grafikę strony www, jaką chcesz, a może nawet bardzo mile Cię zaskoczą.