Przykurcz palców ręki u dzieci

Zatrzaskiwanie palca czy przykurcz kciuka u dziecka to jedne z najczęstszych problemów, z jakimi zwracają się rodzice małych dzieci do chirurga ręki. Przykurcz dotyczy jednego lub obu kciuków, może też obejmować kciuk i inny palec. Objawy pojawiają się najczęściej we wczesnym okresie niemowlęcym. Czasami jednak przykurcz palców ręki u dzieci ujawnia się dopiero w wieku 1,5–2 lat. Na czym polega leczenie? Kiedy należy udać się z dzieckiem do lekarza?

Jaki jest mechanizm powstawania przykurczu palców ręki u dzieci?

Przykurcz palców ręki u dzieci to zaburzenie grubości ścięgna zginacza kciuka lub zginaczy palców w stosunku do pierścienia pochewki ścięgnistej, który znajduje się u podstawy palców. W momencie kiedy ten pierścień jest bardzo wąski, a ścięgno szersze, dochodzi do trudności w zginaniu i prostowaniu, co prowadzi do trwałego przykurczu kciuka. Kąt przykurczenia palca wynosi zwykle około 45–50° i występuje w stawie międzypaliczkowym kciuka. Czasami dochodzi do przykurczów innych palców i wtedy blokowanie ścięgna ma miejsce u podstawy palca – tam, gdzie znajduje się pierwszy pierścień pochewki ścięgnistej.

Przykurcz kciuka u dziecka – leczenie i rehabilitacja

O ile u dorosłych przykurcze palców u dłoni można zmniejszyć przy pomocy zabiegów z zakresu fizykoterapii i rehabilitacji, o tyle u dzieci te zabiegi nie są skuteczne. Po pierwsze, mali pacjenci mogą reagować bólem na próbę siłowego odprowadzania przykurczu. Po drugie, jeżeli rzeczywiście następuje duża dysproporcja między ścięgnem a pierścieniem, to dochodzi też do wtórnych przykurczów, często już nieodprowadzalnych.

W przypadku przykurczów palców u dzieci najlepszym rozwiązaniem okazują się zabiegi chirurgiczne. Operacja trwa zaledwie kilku minut, co nie wymaga wprowadzania pacjenta w głęboką narkozę. Stosuje się znieczulenie ogólne, ale jest ono mniej inwazyjne niż tradycyjna narkoza i nie stwarza ryzyka poważnych konsekwencji zdrowotnych ogólnych dla dziecka. Leczenie chirurgiczne przykurczu palca u dzieci jest bezpieczne i można je wykonać w trybie jednodniowym. Najczęściej jednak dla bezpieczeństwa dziecka i ułatwienia przebiegu całego procesu hospitalizacja trwa 3 dni.

Przykurcz palców u dzieci – kiedy udać się do lekarza?

Trudno jest określić dokładną przyczynę powstawania przykurczu palca ręki u dziecka. Schorzenie to uznawane jest za wadę rozwojową, która może powstać zarówno w życiu płodowym, jak i we wczesnym okresie niemowlęcym. Najczęściej zauważana jest u niemowląt – kilka tygodni lub miesięcy po urodzeniu.

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy jest najlepszy moment, aby udać się z dzieckiem do lekarza? Dr n. med. Tomasz Matuszewski zaleca, aby zrobić to jak najszybciej po zauważeniu problemu. Wskazaniem do jak najszybszej kontroli niezależnie od wieku dziecka jest na przykład sytuacja, gdy maluch nie wykonuje chwytu opozycyjnego pomiędzy kciukiem a innymi palcami ręki. Zabieg chirurgiczny wykonuje się najczęściej w wieku osiągnięcia odpowiedniej masy ciała przez dziecko, najlepiej kiedy waży ono co najmniej 10 kg (zwykle jest to około 1. roku życia). U dzieci, które osiągnęły taki ciężar, cała procedura staje się stosunkowo bezpieczna. W wyjątkowych przypadkach, kiedy u dziecka występują silne dolegliwości, masa ciała przestaje stanowić kryterium kwalifikacyjne. Operację z powodzeniem wykonuje się u dużo mniejszych dzieci.

Jeśli zauważyłeś u swojego dziecka niepokojące objawy w obrębie ręki, zapraszamy na konsultację z naszymi specjalistami: https://www.modelmed.pl/kontakt/