Rolety antywłamaniowe – czym kierować się przy ich zakupie?

Niezależnie czy mieszkamy w bloku, czy w domu jednorodzinnym kluczową sprawą jest bezpieczeństwo. Mówiąc o tym od razu przed oczami, mamy najsłabsze ogniwa domu – drzwi oraz okna. Podobnie sytuacja ma się, jeżeli chodzi o sklep, gabinet, czy biuro. Aby zabezpieczyć wszystkie te miejsca, warto zakupić odpowiednie rolety zewnętrzne antywłamaniowe.

Takie rozwiązanie we wnęce okiennej może być zbawieniem w niektórych sytuacjach. Czym jednak kierować się wybierając rolety zewnętrzne?

Rolety antywłamaniowe – jak działają?

Zacznijmy od specyfiki działania, jaką posiadają rolety antywłamaniowe zewnętrzne. Otóż roleta zewnętrzna opiera się o przesuwanie poziomych elementów wzdłuż prowadnic. Takie rozwiązanie umożliwia m.in. odpowiednią ilość światła wpadającą przez okno.

Cały mechanizm u góry posiada skrzynkę, w której umieszczony jest system zawijający rolety. Może być on ręczny lub automatyczny. W drugim przypadku całym procesem zwijania i rozwijania możemy sterować za pomocą pilota.

W każdym przypadku rolety zewnętrzne podtynkowe spełniają istotne funkcje. Oczywiście pierwszorzędną jest ochrona antywłamaniowa, o której napiszemy nieco więcej poniżej. Poza tym roleta antywłamaniowa daje skuteczną ochronę przed utratą ciepła i hamuje dźwięki dochodzące z zewnątrz.

Szukasz rolet antywłamaniowych dopasowanych do Twojego okna? Sprawdź: https://dopasujrolety.pl/rolety-zewnetrzne/51-rolety-antywlamaniowe-klasy-rc2.html

Rolety antywłamaniowe – co je wyróżnia?

Rolety antywłamaniowe doskonale sprawdzą się w każdym domu. Należy zaznaczyć, że różnią się znacznie od standardowych rolet zewnętrznych. Przede wszystkim zastosowane materiały są o wiele bardziej wytrzymałe (trwałe aluminium). Prowadnice okienne są dodatkowo wzmocnione, co zmniejsza możliwość demontażu profilu rolety lub odgięcia przez potencjalnego włamywacza.

Dużo bardziej wytrzymała konstrukcja odporna jest na wszelkie uderzenia i próby włamania. W dolnej części systemu znajduje się mechanizm zapadkowy, który jest zabezpieczeniem przed podniesieniem zamkniętej rolety.

Roleta antywłamaniowa oprócz tego zaliczana jest do elementów, które skutecznie tłumią dźwięki dochodzące z zewnątrz, a do tego funkcje estetyczne zostają zachowane na najwyższym poziomie, ciesząc oko.

Na co zwrócić uwagę, wybierając rolety antywłamaniowe?

Jeżeli kupujesz rolety, na pewno potrzebujesz pomocy. Czym kierować się przy ich zakupie? Przede wszystkim zwróć uwagę na to, że nie wszystkie rolety zewnętrzne są antywłamaniowymi. Takie modele posiadają specjalne systemy zabezpieczające, co potwierdzone jest dodatkowo specjalnymi atestami. Wybierając rolety, które będą wykazywały dużą trwałość przed uszkodzeniami mechanicznymi, zwróć ponadto uwagę na:

  • sterowanie – manualne lub na pilota. Sterowanie elektryczne jest niemal niezbędne ze względu na dużą wagę rolet antywłamaniowych;
  • klasę odporności na włamanie (od RC1 do RC6);
  • materiał wykonania (zwykle jest to aluminium);
  • wzmocnienia prowadnic;
  • dodatkowe opcje – może być to np. blokada przed rozwijaniem (istotne w przypadku bardzo ciężkich rolet).