Rowerowe wycieczki z małymi dziećmi

Bardzo często słyszy się o rodzinnych wycieczkach rowerowych. Wśród osób, które prowadzą rower są także dzieci, które często zapominają o poprawnym zachowaniu się na jezdni. Dzisiejszy artykuł kierowany będzie dla osób prowadzących pojazdy mechaniczne – zwrócimy uwagę, co należy mieć na względzie widząc na ulicy zbliżającą się gromadkę rowerzystów.

Punkt pierwszy to ostrożność. Oczywiście jako kierowcy zawsze powinniśmy być ostrożni, jednak w przypadku napotkania rowerzystów na drodze, naszą uwagę powinniśmy skoncentrować właśnie na nich. O zasadzie ograniczonego zaufania bardzo dużo mówi się na kursach prawa jazdy, aczkolwiek odnosi się ją tylko i wyłącznie do pozostałych kierowców zapominając o tych uczestnikach ruchu, którzy są co prawda mniej silni na drodze, za to bardziej nieprzewidywalni. Kierowcy powinni zachować największą ostrożność, kiedy mijają dzieci oraz młodzież – najmłodszych i najmniej doświadczonych uczestników ruchu drogowego. Niewielkie doświadczenie przekłada się automatycznie na umiejętności reagowania kierujących w różnych sytuacjach oraz wykonywania niebezpiecznych ruchów.

Zawsze zwolnij wyprzedzając rowerzystów, zarówno dla własnego, jak i ich bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że kierujący rowerem może wystraszyć się dużej prędkości samochodu oraz wykonywania przez kierowcę gwałtownych ruchów, a nawet używania sygnałów dźwiękowych. Każde wzbudzenie jego niepokoju wiąże się z podwyższonym ryzykiem niepożądanych zachowań. Pamiętaj także, że nie zawsze warto wyprzedać rowerzystę i należy robić to z zachowaniem bezpiecznego (1,5 metra) odstępu w tylko dozwolonych do tego miejscach. Jeśli będziemy jako kierowcy traktowali
w sposób uczciwy i przyjazny rowerzystów, ci z pewnością będą odpowiadać nam tym samym. Kiedy rowerzysta zorientuje się, że samochód nie stara się go na siłę wyprzedzić, z pewnością w miarę możliwości zjedzie nam z trasy. Małe dzieci to również rowerzyści – zobacz więcej.