Rozliczysz PIT łatwiej

Zbliża się kwiecień, najwyższy czas pomyśleć o wypełnieniu swojej deklaracji podatkowej. Jest to dość skomplikowane i żmudne zajęcie, ale możemy mieć nadzieję, że już niedługo się to zmieni. Rząd pracuje obecnie nad wprowadzeniem kilku zmian w prawie, dzięki którym rozliczanie PITów stanie się łatwiejsze. Najważniejsza zmiana to wprowadzenie dwóch stawek podatku dochodowego zamiast obecnych trzech. Wyniosą one odpowiednio 18 i 32 %. Rodziny z dziećmi również czekają pewne zmiany. Obejmą one sposób naliczania ulgi prorodzinnej. Po wprowadzeniu zmian ulgę będziemy obliczać w podziale na miesiące kalendarzowe, w których dany podatnik wychowywał dziecko. Zmiany mogą też objąć rozliczanie strat wynikających z udziału w funduszach kapitałowych. Rząd ma też dobrą wiadomość dla zwolenników składania PITów w formie elektronicznej.

Do tej pory jedyny dokument, który nie wymagał podpisu elektronicznego i mógł być złożony w takiej formie to PIT 37. W tym roku dołączą do niego również PIT-36, PIT-36L, PIT-38 oraz PIT-39.

Wszystkie te działania mają na celu uproszczenie procesu rozliczania podatków i ułatwienie życia podatników. Miejmy nadzieję, że przyniosą pożądany efekt.