Sposoby na ból głowy

tabsy

Jak pokonać ból głowy?

 Bóle głowy to temat nam wszystkim dobrze znany. Trudno znaleźć osobę, która chociaż raz w życiu nie cierpiałaby z powodu bólów głowy. Migrenowe, ciśnieniowe, napięciowe… A nawet bóle „na pogodę”. Najczęściej występujące bóle głowy to bóle o charakterze migrenowym i napięciowym. Jeśli jesteś młodą matką, Twój ból głowy może wynikać ze zmęczenia.

Ból migrenowy

Ból migrenowy to najczęściej występujący ból głowy. Oprócz bólu, migrena objawia się też nudnościami, światłowstrętem, zwiększoną wrażliwością na dźwięk. Często migrenie towarzyszy tzw. aura. Ból głowy o charakterze migrenowym najczęściej koncentruje się w skroniach. Pacjenci opisują go jako narastający, pulsujący.

Ból napięciowy

Charakterystyczne dla bólu napięciowego jest to, że często koncentruje się w obrębie całej głowy. Nie jest pulsujący, w odróżnieniu od bólu migrenowego. Zazwyczaj nie przeszkadza także w podjęciu delikatnego wysiłku fizycznego.

Leki bez recepty

Jeśli ból głowy nie jest związany z żadną chorobą, można spróbować zwalczyć go za pomocą leków przeciwbólowych, które są dostępne bez recepty. Leki przeciwbólowe różnią się składem – najczęściej zawierają takie substancje aktywne jak paracetamol czy ibuprofen. W leczeniu bólów głowy stosuje się także połączenie paracetamolu z kofeiną.

Leki przeciwbólowe można kupić w każdej aptece, sklepie, także na stacji benzynowej czy w większości kiosków z gazetami. Na ogół są to środki tanie i skuteczne. Należy uważać, aby nie przedawkować substancji aktywnej. Jeśli jesteś młodą matką i jeszcze karmisz, stosowanie leków przeciwbólowych nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zapytaj lekarza lub farmaceutę o sposoby radzenia sobie z bólem głowy.