Trzy popularne potrawy orientalne

Wprawdzie lista smacznych i cenionych dań kuchni typowo orientalnej mogłaby być bardzo długa, ale skupmy się na trzech, które w ostatnich latach robią wśród Polaków największe wrażenie. Z jednej strony są w jakiś sposób klasyką orientalnego gatunku, a z drugiej, wiele osób wciąż nawet o nich nie słyszało, a warto wiedzieć, co dobre i skusić się na spróbowanie!

Modne dania z dalekiego świata

Pierwszą, hitową potrawą orientalną jest oczywiście curry. Curry to ostre danie wywodzące się z Indii, ale od lat podbijające kubki smakowe na całym świecie. W tym zdecydowanym, mocnym i bardzo charakterystycznym smaku zakochali się również Polacy. Można powiedzieć: wypala usta, ale oczywiście w pozytywnym znaczeniu!

Po drugie, uwielbiamy dania z tradycyjnego, indyjskiego pieca tandoor. Nie wszyscy o nim słyszeli, ale cieszy się on wyjątkowym uznaniem smakoszy. Szczególne wrażenie robią marynowane w tandoor potrawy w jogurcie. To smaki, których nie znamy, ale lubimy!

Trzecią ciekawostką kuchni orientalnej, a raczej owocem pochodzącym z egzotycznych sadów, jest pyszny owoc Duriana, z którego przygotowuje się m.in cukierki. Durian jest często określany mianem samego króla owoców, co zawdzięcza niesamowitemu smakowi, którego nie da się odtworzyć w sadach znajdujących się w Europie. Ba! Dla wielu jest najbardziej kontrowersyjnym owocem świata. Podobno smak Duriana albo się pokocha, albo natychmiast znienawidzi.

Tego po prostu trzeba spróbować!