Dokonując zakupów przeważnie zadajemy sobie pytanie czemu wartości niektórych produktów są tak wysokie. Dlaczego tak jest jeżeli na 1szy rzut oka towary te nie wyróżniają się niczym i zdają się realizować powierzone im funkcje w tym samym zakresie jak te z przystępniejszą ceną. Ta właśnie sytuacja jest w przypadku śpiworów.
Śpiwory różnią się w swoim gronie nie tylko charakterystykami powiązanymi z izolacją termiczną, a tym samym tkaninami oraz szeregiem różnorakich dodatków umilających znacząco korzystanie z takiego śpiwora. Wzorcowym przykładem są śpiwory puchowe, których ceny często może zaskakiwać przeciętnego Kowalskiego, gdyż rosną do kilkuset złotych. Stosowane w nich wypełnienie to wysokiej jakości kaczy puch, sprawiający, że śpiwór nie jest ciężki, przytulny i ciepły. Śpiwory puchowe bez zarzutów pracować mogą równie dobrze wiosną, latem jaki jesienią, są bardzo uniwersalne. Innym elementem uatrakcyjniającym śpiwór są ograniczające dostęp wilgoci worki kompensacyjne umożliwiające możliwie najlepsze zmniejszenie objętości śpiwora co jest niewiarygodnie przydatne w trakcie transportu na przykład w torbie. Ciekawą nowinką jest zastosowanie poprzez producentów, impregnatów broniących podróżnika przed pluskwami , moskitami, karaluchami i bakteriami. Materiał zewnętrzny przeważnie to nylon odporny na rozerwanie. Prawie każdy mały szczegół uposażenia jak np kieszeń zewnętrzna, dodatkowe zapięcia komplikują proces wytwórczy, co w ostatecznej fazie przekłada się cenę.
Zaprojektowana w tych paru słowach lista fragmentów rzutujących na finalną wartość śpiwora jest całkiem krótka. Daje nam to natomiast pewne wyobrażenie powiązane z funkcjonowaniem rynku. Wyszukując śpiwór dla siebie bardzo dobrze więc dokonać selekcji elementów, które de fakto mogą się nam okazać przydatne. Nie ma sensu wykładać większą ilość pieniędzy, aby dostać produkt, którego nie będziemy wykorzystać w pełni.