W jakie akcesoria wyposażyć motocykl?

Własny motocykl to jedno z głównych celów w życiu większości mężczyzn. Najczęściej zainteresowanie to zaczyna się całkiem niepozornie, zazwyczaj od zwykłej przejażdżki ze swoim znajomym. Pierwsza podróż motocyklem powoduje, że jego kupno staje się natychmiastowo sprawą kluczową.

Zazwyczaj kierowcy pojazdów jednośladowych należą do grona ludzi, którzy lubią ryzyko oraz podwyższony poziom adrenaliny. Z tego powodu ma miejsce ponad 350 wypadków z udziałem motocyklistów rocznie, a jest to niemal 1/3 wszystkich kolizji drogowych w naszym kraju. W chwili obecnej w sklepach o tematyce motocyklowej można zakupić różnorodne akcesoria, które mają za zadnie ochronę kluczowych części ciała w razie wypadku. Akcesoria motocyklowe można pogrupować na mniej oraz bardziej ważne, lecz najpierw poświęćmy chwilę czasu tym istotniejszym.

Podstawową ochroną użytkowników motorów są kaski motocyklowe, a wśród nich przede wszystkim kaski szczękowe, czyli kaski z mechanizmem pozwalającym na korzystanie z niego zarówno w formie otwartej jak i zamkniętej. Ważnym wyposażeniem, który powinien znajdować się pod kaskiem każdego fana dwuśladów powinny być kominiarki motocyklowe, które zakładane są w celu utrzymania higieny kasku. Kolejnym elementem ochraniającym motocyklistów jest jego specjalistyczny strój dodatkowo wyposażony w specjalistyczne umocnienia. Na nogach motocyklisty powinny się znajdować buty motocyklowe, a wśród nich możemy wyróżnić buty enduro, czyli rodzaj obuwia ze znacznie grubszą podeszwą. Oczy motocyklisty najczęściej ochraniane są przez okulary motocyklowe, które zakłada się po to, aby drobinki kurzu czy owady nie dostawały się do nich podczas jazdy. Oprócz wymienionych głównych części ubrania motocyklowego warto także wyposażyć się w inne ochronne elementy stroju, takie jak np. spodnie dla motocyklistów czy kamizelki dla motocyklistów. Skompletowanie całego bezpiecznego ubioru dla motocyklistów jest dość dużym wydatkiem jednak musimy pamiętać, że jest to dla własnego dobra i nie należy w żaden sposób oszczędzać.

Sam motocykl możemy zaopatrzyć w akcesoria, które zostaną wykorzystane nie tylko do zwiększenia komfortu jazdy, ale sprawią, że nasz motocykl uzyska jeszcze atrakcyjniejszy wygląd. Do takiej grupy możemy zaliczyć osłony motocyklowe, chroniące motocyklistę np. przed błotem. Każdy motocykl może również zostać wyposażony w opcjonalne gadżety mające ułatwić jazdę oraz zwiększyć objętość transportowanych przez motocyklistę bagaży. Wszystkie te dodatkowe części motocyklowe można nabyć w większości sklepów dotyczących motocykli, jednak największą ofertę posiada Sklep BMW oferujący przede wszystkim oddychającą bieliznę dla motocyklistów, kaski oraz wodoodporne kurtki i spodnie. Podobnie jak przy samym ubiorze, twórcy motocyklów produkują wiele użytecznych akcesoriów, z których możemy skorzystać w celu uniknięcia zarysowań. Dodatkowymi akcesoriami, które możemy zainstalować przy naszym motorze są np. opony motocyklowe.

Przy wyborze akcesoriów motocyklowych powinniśmy się decydować na zakup części znanych producentów, którzy cieszą się zaufaniem motocyklistów na całym świecie i spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa. Części produkowane przez nieznanych producentów na pewno wiążą się z mniejszym wydatkiem niż zakup oryginalnych odpowiedników, ale przeważnie wykonane są z gorszych materiałów oraz rzadko obejmuje się je gwarancją. Pamiętajmy, że większość z części motocyklowych została stworzona z myślą o bezpieczeństwie kierujących motocyklami i jest to główny czynnik, dla którego nie powinniśmy na nich oszczędzać, gdyż są w stanie w dużej mierze zmniejszyć uszkodzenia ciała oraz motocyklu poniesione w trakcie kolizji drogowych.