Wakacyjne podróże z książką

Zbliża się czas wypoczynku, który owocuje wszelakiego rodzaju wyjazdami i poznawaniem miejsc dotychczas nieznanych. Wielu z nas, bez względu na wiek, ma chęć wyruszyć w świat i nie oglądać się więcej za siebie. Należy zatem postawić  sobie pytanie dotyczące tego jakie miejsce na świecie wybrać za cel podróży?

Szukając miejsc wartych odwiedzenia dobrze jest sięgnąć do książek. Książki jak się okazuje mogą być rewelacyjną inspiracją do wyruszenia z domu. Widzimy te same miejsca, które widział bohater książki, wchodzimy w jego postać i staramy się połączyć zarysowane w niej historie w jeden spójny wizualny obraz, fizycznie istniejący przed naszymi oczami. Możemy zweryfikować fantazyjne zapędy autora. Widzimy, że przedstawiony przez niego świat nie jest toczka w toczkę jak ten, który można poznać na żywo. Bardzo często jednak odkrywamy, że pisarz nie był w stanie znaleźć słów, które mogłyby oddać w tak drobnych szczegółach całą istotę, złożoność i piękno otaczającej nas rzeczywistości. Nagle uzupełnia się obraz, który tworzyliśmy gdzieś w swojej wyobraźni, czytając z wypiekami na twarzy o kolejnych sytuacjach jakie spotykały książkowego bohatera.

Pewne książki tworzone są z myślą o inspirowaniu podróży, przykładowo książki architektoniczne przyczyniają się do powstawania takich ruchów jak architectourism. Miłośnicy kryminałów wyruszają śladem zbrodni, odwiedzają najciemniejsze zakamarki miast opisywanych przez autorów. Tego typu inspiracji nie zagwarantuje nam żadne biuro podróży, żaden hotel, żadna zaplanowana wycieczka. Nie ma znaczenia czy wyruszamy do Berlina, czy na Bałkany, a może do Kanady, książka zawsze będzie stanowić właściwy pretekst do ruszenia w świat. Temu też poszukując wakacyjnej inspiracji nie obawiajcie się sięgnąć po książkę, z pewnością ubarwi to każdy wyjazd i pozwoli poznawać nowe miejsca w sposób dotąd nieosiągalny.