Windsurfing, a kitesurfing – poznaj najważniejsze różnice

wind-a-kiteWindsurfing i kitesurfing – co je łączy, a co dzieli? Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się czym różnią się od siebie te dwie dyscypliny.

Windsurfing i kitesurfing to dwa sporty wodne, które nie tylko są świetnym sposobem rekreacji, ale także zapewniają niezapomniane wrażenia. Obie dyscypliny są niezwykle popularne i mają stałą rzeszę zwolenników. Łączy je deska i osoba człowieka, który na niej stoi. Nazwy obu dyscyplin też brzmią podobnie – jednak różni je bardzo wiele.

Windsurfing to odmiana surfingu, polegająca na poruszaniu się po wodzie na desce, do której przymocowany jest żagiel. Początków tej dyscypliny szukać trzeba w Kalifornii, gdzie pod koniec lat 60-tych XX wieku grupa przyjaciół zbudowała pierwszą deskę windsurfingową. Początkowo windsurfing uchodził za dyscyplinę ekstremalną, przeznaczoną głównie dla miłośników mocnych wrażeń. Z czasem okazało się, że jest to źródło świetnej zabawy i doskonały sposób na rekreację, i spędzanie wolnego czasu na wodzie. Jego popularność systematycznie rośnie, a duży wybór desek i żagli czyni z niego sport rodzinny, który uprawiać mogą już nawet kilkuletnie dzieci.

Nauka windsurfingu jest dość prosta, jednak zazwyczaj wymaga na początkowym etapie nauki z instruktorem. Przymocowany do deski żagiel obraca pod naporem wiatru, pozwalając na swobodne manewrowanie i wykonywanie zwrotów oraz rozmaitych trików.

Kitesurfing – także wykorzystuje deskę, tyle że w miejsce żagla pojawia się latawiec, który nie jest przymocowany bezpośrednio do deski, tylko za pomocą długich linek do baru trzymanego przez kitesurfera. Latawiec umożliwia wykonywanie licznych akrobacji w powietrzu oraz uzyskanie większych niż przy windsurfingu prędkości. Z tego powodu uchodzi za dyscyplinę bardziej ekstremalną niż windsurfing, ale myli się ten, kto uważa, że jest to dyscyplina wyłącznie dla miłośników mocnych wrażeń. Podobnie jak windsurfing kite może być uprawiany właściwie przez każdego bez ograniczeń, jednak pierwsze kroki zawsze trzeba stawiać pod okiem doświadczonego instruktora.

Zarówno kite jak i windsurfing to dyscypliny dostarczające wielkiej satysfakcji, które z powodzeniem można uprawiać w Polsce, korzystając z jednej z licznych baz wind i kitesurfingowych. Łączy je również to, że jako dyscypliny z pogranicza sportów ekstremalnych wymagają fachowego wsparcia ze strony instruktorów.