Wpływ promieniowania na organizm

Telefon komórkowy stał się tak popularny, że aktualnie posiada go niemalże każda osoba na całym świecie. Wielu operatorów rozdaje komórki za tzw. bezcen. Pozostaje tylko postawienie pytania, jak fale radiowe działają na organizm ludzki? Czy jest to obojętne dla zdrowia?

Naukowcy i lekarze jednoznacznie nie potrafią odpowiedzieć na te pytania. Nie potwierdzono jeszcze zgubnego wpływu fal elektromagnetycznych pochodzących z telefonu na rozwój konkretnej choroby, ale… pozostaje wiele wątpliwości. Telefony komórkowe działają na zasadzie nadajnika, który cały czas, nawet gdy nie rozmawiamy, wysyła i odbiera sygnały. Nie jest to obojętne dla naszego zdrowia. Udowodniono, że podczas długich rozmów komórkowych wzrasta ciśnienie tętnicze, a w głowie wzrasta temperatura. Telefon komórkowy trzymamy blisko skroni – tam kość jest najcieńsza, więc i wpływ największy. Badania wykazały, że długie promieniowanie fal elektromagnetycznych wybija z krwinek czerwonych hemoglobinę, która dostaje się do krwiobiegu, powodując szereg dolegliwości, miedzy innymi – kamienie nerkowe. W wielu miejscach możemy spotkać zakaz używania telefonów komórkowych – wynika to z faktu, że mogą one zakłócać pracę sprzętu, czy nawigacji.

Co robić, by zniwelować szkodliwość fal?

  • Ogranicz rozmowy telefoniczne do minimum
  • Nie używaj telefonu, gdy zasięg pokazuje tylko jedną kreskę
  • Nie używaj telefonu w czasie burzy
  • Zachowaj pewną odległość telefonu od głowy podczas rozmowy
  • Nie trzymaj telefonu na szyi, gdy nosisz dziecko
  • Trzymaj telefon stroną klawiszy/ekranu do ciała
  • Nie dotykaj anteny podczas rozmowy

Problem telefonów oraz ich wpływu na ludzkie zdrowie ciągle jest analizowany. Nie ma jednoznacznych badań, które wykazały, że promieniowanie elektromagnetyczne pochodzące z telefonów komórkowych oddziałuje bezpośrednio na powstawanie chorób. Nie należy jednak bagatelizować problemu. Podobne wątpliwości pojawiły się w temacie szkodliwości promieniowania podczas badania rentgenowskiego. Nie były bezpodstawne. Dlatego też zaleca się stosować pewne środki ostrożności, które zmniejszą przedostawanie się fal do organizmu, bo jak mówi stare porzekadło „W nadmiarze szkodzi wszystko”. Zobacz więcej.