Wyposażenie pilota paralotni

Wśród szybko rozwijających się dyscyplin sportowych na przestrzeni ostatnich lat w Polsce jest paragliding. Miłośnicy paralotni tworzą coraz większą grupę powoli zdobywając świat, przez branie udziału w międzynarodowych zawodach, na których to wdrapują się na coraz wyższe miejsca. Wespół ze wzrostem zainteresowania tym sportem, rośnie z roku na rok grupa nabywców, muszących coś na siebie włożyć. Nie wymaga to jednak od producentów tworzenia całkiem nowej linii produktów, większość funkcjonującego zaplecza odzieżowego wyśmienicie nadaje się do tego sportu. Oto niektóre części garderoby zastosowane aktualnie przez pilotów paralotni.

Fundamentalnym sprzętem pilota paralotni jest na 100% bielizna termoaktywna. Temperatura na dużych wysokościach jest zdecydowanie niższa od tej bieżącej na dole również w upalne dni, stąd też dbanie o zachowanie ciepłoty i wygody organizmu jawi się kwestią fundamentalną. Bielizna termiczna to jednak tylko ważne uzupełnienie ubrania pilota, na niej wszystko się rozpoczyna.

Jedną z istotniejszych części odzieży przyczyniających się do czerpania całkowitej radości z latania jest komfortowa kurtka. Nie powinna ona krępować ruchów, niemniej jednak z drugiej strony musi zapewniać porządne ciepło. Musi być więc relatywnie lekka, doskonałym wyjściem może okazać się kurtka softshell. Materiały, z których jest stworzona jest na tyle elastyczny, że nie utrudnia pilotażu, który wielokrotnie wymaga pracy ciałem.

Całkiem zrozumiałą rzeczą będącą na wyposażeniu pilotów są okulary przeciwsłoneczne, chronią przed oślepiającymi promieniami, którym przebywając w powietrzu bardzo trudno jest uciec. Ułatwiają one znacznie nawigację, to stanowi bazę pilotowania i bez niej realizowanie dłuższych lotów jest rzeczą niemożliwą.

To zaledwie parę z kluczowych rzeczy, które właściwie każdy pilot paralotniowy powinien posiadać na swoim uposażeniu, doliczyć tu można jeszcze rękawiczki, chroniące przed przecieraniem dłoni poprzez linki sterujące. Cała reszta to już fachowe uposażenie, które nie mieści się w grupie odzieży sportowej oraz turystycznej.