Nie każdy potrafi pisać wypracowania. Choć może mieć umysł humanistyczny i pisać piękne wiersze a później wspaniale je recytować to jednak nie koniecznie musi znać się na wszystkich formach pisarskich. Na szczęście nie musimy obecnie chodzić na korepetycje i słono za nie płacić by nauczyć się czegoś. Na portalach internetowych znajdziemy mnóstwo podpowiedzi i kursów obrazkowych a także filmowych.
Znajdziemy w tym skarbcu wiedzy także informacje o tym, jak pisać wypracowania. Wypracowanie jest chyba najprostszą, lub tez jedną z najprostszych form wypowiedzi. Jest typem opowiadania. Zaczynamy od wprowadzenia, najlepiej dość rozbudowanego. Następnie rozwijamy nasz temat w kilku akapitach. Rozwinięcie myśli powinno być najdłuższe. Na koniec czeka nas podsumowanie naszych wywodów i ciekawe zakończenie całości. Wypracowania zwykle czyta się jednym tchem. Jest to naprawdę łatwa firma wypowiedzi.
Trudniejsza natomiast jest już interpretacja wiersza. Oczywiście zależy na jaki utwór trafimy. Wierszowane rymowanki nie powinny sprawiać nam kłopotów interpretacyjnych. Natomiast białe wiersze zmuszają już czytelnika do myślenia. Zwykle autor zawiera w nich wiele metafor – odszyfrowanie ich często jest bardzo trudne. Istnieje jeszcze wiele innych form literackich. Dlatego z pewnością każdy humanista znajdzie wśród nich swoją ulubioną.