Zabadaj zaplecze stron internetowych

Na dzień dzisiejszy internet posiada kilkanaście milionów użytkowników, coraz więcej osób korzysta z internetu i ze stron internetowych, dlatego posiadacze stron www muszą inwestować w coraz nowsze technologie, by móc sprostać oczekiwaniom odwiedzających ich stronę użytkowników. Zapoznam was z dwoma pojęciami na ten temat.

Co to jest Kolokacja? – jest to usługa polegająca na ulokowaniu własnego sprzętu w siedzibie – data center – dostawcy, który zobowiązuje się do utrzymania tego sprzętu.

Usługę tą posiada wiele firm hostingowych, klient oddający serwer do serwerowni nie musi budować kosztownej infrastruktury serwerowej, oraz zaoszczędza pieniądze na łącza symetryczne, ponieważ zwykle oferta firm hostingowych jest tańsza.

Jednak wiele firm aby zaoszczędzić pieniądze, na jednym łączu 100 Mbit/s stawia kilka serwerów, są jednak wyjątki których mało, do tych wyjątków zalicza się firma DediWay, daje nam całe łącze 100 Mbit/s, nie dzieli ich na kilka maszyn, tyczy to także oferty serwerów dedykowanych oferowanych przez tą firmę, czym jest serwer dedykowany?

Serwer dedykowany jest to oddzielna maszyna pełniąca rolę serwera dla jednego, określonego usługobiorcy. Klient dostaje w dzierżawę serwer w serwerowni dostawcy, wraz z możliwością połączenia się do niego przez protokół SSH, lub inne tryby połączenia np. awaryjny. Najczęściej wykorzystywanym oprogramowaniem serwerowym jest Linux, z tego powodu iż jest on najbezpieczniejszym dostępnym systemem operacyjnym, to nie jedyny atut tego systemu, drugim jest jego cena, dostępny jest bowiem za darmo. Na serwerze można umieścić wszystkie materiały dozwolone w Polskim prawie, wykorzystywane są do utrzymywania stron internetowych, serwerów gier muliplayer, streamingu, itp. serwery mają ogrom zastosowań.