Zakup mieszkania i budowa domu

Jednym z etapów tak zwanego dorosłego życia jest podjęcie decyzji o zakupie własnych czterech kątów, czyli zazwyczaj jeśli chodzi o polskie standardy zakup mieszkania.Z uwagi na zmiany, jakie dokonują się w branży nieruchomości od kilku lat, zakup mieszkania jako korzystnej inwestycji nie jest już tak oczywisty. Spowodowane jest to między innymi dużą dynamikę wzrostu cen, co w efekcie doprowadza do sytuacji, że cena mieszkania jest często zaledwie o kilka procent niższa niż cena domu. Ta sytuacja doprowadza do tego, że wiele osób woli kupić dom na peryferiach miasta, niż małe mieszkanie blisko centrum. Oczywiście decyzja o zmianie priorytetów w zakresie nieruchomości, czyli zakupie domu zamiast mieszkania, musi być racjonalna, czyli przy założeniu wzrostu kosztów zakupu nieruchomości konieczne jest ponowne sprawdzenie swojej zdolności kredytowej w odniesieniu do większego wydatku na dom.

W sytuacji zakupu domu na kredyt konieczne jest także poniesienia kosztów wyceny nieruchomości, co jest niezbędną procedurą w przypadku zakupu nieruchomości pod kredyt. Ta profesjonalnie przeprowadzona wycena jakiej dokonuje rzeczoznawca majątkowy określa wszystkie elementy jakie mają wpływ na wartość nieruchomości. Oprócz jej stanu technicznego bierze się zatem pod uwagę lokalizację nieruchomości, jej dostępność komunikacyjną itd.

Ostateczna ocena, co jest bardziej opłacalne, zakup domu czy mieszkania, jest sprawa bardzo indywidualna w której należy wziąć pod uwagę wiele czynników z których najważniejszy to ocena kondycji finansowej.