Znaki przeciwpożarowe stanowią istotny element struktury bezpieczeństwa w każdej firmie. Powinnością osób zajmujących się BHP jest dbałość o to, aby znaki ppoż były umieszczane w każdym miejscu, w którym zachodzi taka potrzeba. Instalowanie znaków ppoż gwarantuje bezpieczeństwo osób zatrudnionych, a pracodawca wykonuje czynności zgodnie z obowiązującym prawem, unikając tym samym ewentualnych sankcji finansowych w przypadku kontroli w swojej firmie. Wszystkie znaki ppoż muszą mieć określony wzór oraz kolor.
Zgodnie z przepisami, każdy sprzęt ratowniczy ppoż. musi być oznakowany w sposób widoczny, aby osoby odpowiedzialne za akcję ratowniczą mogły go bez trudu zauważyć. Jest to niezwykle ważne w przypadku, gdy w zagrożonym budynku panuje ciemność. Instrukcje ppoż. stanowią obligatoryjny element wyposażenia każdego miejsca pracy. Każda instrukcja ppoż. powinna zawierać treści wynikające z brzmienia odpowiedniej ustawy. Wszystkie instrukcje przeciwpożarowe powinny znajdować się przy dostępnym sprzęcie gaśniczym. Każda instrukcja przeciwpożarowa powinna zawierać fundamentalne treści z zakresu tematyki ochrony przeciwpożarowej.
Znaki ewakuacyjne muszą być stosowane w każdym miejscu pracy i są wymagane przez przepisy BHP. Wszystkie znaki ewakuacyjne zostały określone w Polskich Normach. Tablice ewakuacyjne posiadają określoną grafikę i barwy. W przypadku zagrożenia znaki ewakuacyjne mają za zadanie pomóc w odnalezieniu wyjścia. Znaki ewakuacyjne muszą być duże, wyraźne i czytelne, a należy umieszczać je w miejscach, do których biegnie wzrok w momentach krytycznych.
Znaki bezpieczeństwa i piktogramy BHP są bardzo istotnym elementem wyposażenia każdego zakładu przedsiębiorstwa. Wszelkie tablice BHP oraz piktogramy zostały zdefiniowane w Polskich Normach. Na ich podstawie możemy wyróżnić znaki BHP informacyjne, znaki BHP ostrzegawcze, znaki BHP nakazu oraz znaki BHP zakazu.
Znaki bezpieczeństwa służą do oznakowania stref zagrożenia, w których pracownicy zobowiązani są do używania środków ochrony indywidualnej, przy wykonywaniu określonych czynności zawodowych. Tablice BHP muszą być czytelne i widoczne. Wszystkie znaki BHP posiadają konkretny kształt oraz barwę. niedopuszczalne jest wprowadzanie jakichkolwiek modyfikacji w systemach graficznych danych tablic BHP i piktogramów BHP. Niezwykle istotną jest, aby znaki BHP zostały zaprojektowane przez wykwalifikowany i profesjonalny zespół specjalistów a także skonsultowane z organami kontroli. Dzięki temu mamy gwarancję, że żadna kontrola nie wykaże żadnych uchybień w stosunku do poprawności stosowanych znaków BHP.
Instrukcje BHP gromadzą określone zasady BHP, wymagane przez aktualne przepisy BHP. według obowiązujących przepisów, istnieje obowiązek lokowania instrukcji BHP na stanowiskach pracy. Instrukcje BHP są ważnym elementem prawidłowego systemu pracy, wprowadzającymi do przedsiębiorstwa poczucie bezpieczeństwa. Niezwykle ważne jest, aby wszystkie instrukcje BHP zostały stworzone przez specjalistów w dziedzinie BHP i konsultowane z organami kontroli. Tylko wtedy są w stanie zagwarantować odpowiednie bezpieczeństwo osobom zatrudnionym.
Tablice budowlane stanowią kluczowy element systemu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników na budowie. Tablice informacyjne, służące jako oznakowanie miejsca budowy zostały sprecyzowane przez instancje prawne, a przymus umieszczania tych tablic na budowie dokładnie określają przepisy budowlane. Stosowanie tablic budowlanych jest bardzo ważne, ponieważ informują o niebezpieczeństwach nie tylko osoby pracujące w miejscu budowy, ale również osoby postronne. Tablice budowlane dzielą się na tablice budowlane informacyjne oraz znaki budowlane ostrzegawcze. Tablice budowlane powinny być odpowiednio duże, widoczne, i czytelne, aby nie było problemu ze zrozumieniem ich znaczenia.
Dokumentacja HACCP jest obligatoryjna we wszystkich obszarach produkcji, przetwórstwa oraz obrotu żywności, niezależnie od wielkości zakładu i formy prowadzonej działalności. Dokumentacja HACCP powinna zostać opracowana zgodnie z obowiązującymi normami. Dokumentacja HACCP pozwala na dostosowanie swojej własnej dokumentacji do europejskich norm i poprawianie popełnianych błędów. Dzięki systemowi HACCP zapewnia się bezpieczeństwo żywności i zdrowia konsumenta, dostosowuje się przedsiębiorstwo do wymogów prawa oraz podnosi jakość świadczonych usług, a co za tym idzie – zwiększa konkurencyjność na rynku.