Czy opłaca się zaciągać kredyt na samochód?

Najlepszą opcją finansowania zakupu auta jest oczywiście wydanie na ten cel własnych oszczędności. Nie każdy kierowca jednak posiada je aż w tak dużej wysokości, by móc sobie na to pozwolić. Co więcej, trzeba pamiętać, że przecież nie możemy pozbyć się wszystkich posiadanych pieniędzy, bo to szybko doprowadzi do zaburzeń naszej sytuacji finansowej. Samochód można też kupić na raty. Sprawdź, kiedy jest to dobry pomysł.

Jakie koszty ponosi kredytobiorca?

Wiele zależy oczywiście od oferty, jaką proponuje potencjalnemu kredytobiorcy bank. Pewne jest natomiast, że kredyt samochodowy zalicza się do najtańszych z tego rodzaju produktów instytucji bankowych. Wszystko dlatego, że jest to kredyt celowy z dodatkowym zabezpieczeniem. Zabezpieczeniem staje się nabywany pojazd, dzięki czemu wiarygodność i zaufanie do kredytobiorcy wzrasta. Jednocześnie maleje ryzyko jego niewypłacalności.

Niektóre banki wymagają wniesienie wkładu własnego o określonej wartości. Ten również wpływa korzystnie na wysokość całkowitego kosztu zobowiązania kredytowego.

Kredyt samochodowy a leasing

Wybór źródła finansowania zakupy auta musi być indywidualny i zależeć od potrzeb, oczekiwań oraz możliwości przyszłego kierowcy. Okazuje się również, że zarówno kredyt samochodowy, jak i leasing, to produkty skierowane do różnych grup klientów. Z leasingu mogą korzystać jedynie firmy. Kredyt na samochód mogą zaś zaciągać zarówno firmy, jak i osoby prywatne.

Nie ma jednego typu, który wskazałby lepsze rozwiązanie. Leasing pozwala wrzucać raty w koszty, ale leasingobiorca do spłaty ostatniej transzy nie jest właścicielem pojazdu, a jedynie jego dzierżawcą. Miesięczne raty mogą być też wyższe. W przypadku kredytu kredytobiorca staje się od razu właścicielem auta. Może też liczyć na niskie raty i o wiele bardziej wydłużony czas obowiązywania umowy z bankiem.

Kredyt na samochód a kredyt na dowolny cel

Osoby, które chcą złożyć w banku wniosek kredytowy, powinny rozważyć dwie możliwości. Środki na zakup auta mogą pochodzić z kredytu na dowolny cel albo z kredytu celowego, jakim jest kredyt samochodowy. Zdecydowanie lepszym i tańszym rozwiązaniem jest kredyt na samochód. O jego zaletach wspominaliśmy powyżej. Dodatkowo kredytobiorca może liczyć na szereg dodatkowych korzyści.

Bonusy dla kredytobiorcy

Bank, który udzielił kredyt samochodowy, oferuje swoim klientom również dodatkowe bonusy, z których można korzystać. Kredytobiorca może liczyć na tanią składkę OC, bezpłatny pakiet dodatkowego ubezpieczenia, w tym usługę Assistance. Bank może udostępnić również kartę rabatową do wykorzystania podczas tankowania na określonych stacjach benzynowych albo mycia samochodu na konkretnych myjniach.

Kredyt samochodowy na pewno posiada wiele zalet i nierzadko jest kołem ratunkowym dla osób, które marzą o własnych „czterech kółkach”. Podjęcie decyzji o złożeniu wniosku kredytowego ma być jednak zawsze dokładnie przemyślane.