Niestety, za pożyczenie pieniędzy musimy zapłacić, często nawet dość dużo. Dlatego poszukując dobrego kredytu, staramy się przede wszystkim, aby był on jak najtańszy. Banki obarczają klientów różnymi kosztami kredytowania, nie tylko oprocentowaniem. Taryfy opłat i prowizji bankowych zawierają również wiele innych pozycji, które będą pociągały za sobą koszty.
To właśnie od dodatkowych opłat zależy, ile będzie kosztował kredyt gotówkowy. Samo oprocentowanie często nie jest bardzo wysokie, ale koszty mogą być skutecznie podniesione przez dodatkowe opłaty. Zalicza się do nich między innymi stawki prowizji, które są pobierane za udzielenie kredytu na początku, następnie mogą być to również różne opłaty przygotowawcze. Dodatkowo coraz więcej banków wymaga płatności składek ubezpieczeniowych. Są one zazwyczaj pobierane jednorazowo za cały okres kredytowania. Ubezpieczenie ma na celu poprawę bezpieczeństwa spłaty kredytu – w przypadku utraty pracy czy śmierci kredytobiorcy część rat może być pokryta przez polisę ubezpieczeniową.
Współczynnikiem, który jest w stanie wskazać, ile ogólnie zapłaci się za całość kredytu, jest RRSO. To inaczej roczna rzeczywista stawka oprocentowania, która obejmuje zarówno koszty związane z oprocentowaniem, jak i dodatkowe opłaty, które zostały wspomniane wcześniej. Dzięki porównaniu RRSO można dowiedzieć się, który kredyt będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem.
Początkowe koszty to jednak nie wszystko, ponieważ często kredytobiorcy muszą jeszcze przygotować się na następne opłaty. Część banków wymaga założenia u nich konta bankowego, należy zapłacić na przykład za użytkowanie karty do nich, następnie za zmianę adresu, zmianę zabezpieczenia spłaty. Najlepiej zagłębić się w tabelach opłat i prowizji, żeby dokładnie sprawdzić wszystkie koszty.
Jednocześnie warto pamiętać o tym, że gdy poszukuje się ofert pożyczkowych w firmach pozabankowych, trzeba nastawić się na wyższe opłaty niż w przypadku kredytów bankowych. Najwięcej płaci się nie tylko za oprocentowanie, które wynosi maksymalną stawkę dopuszczoną prawem, ale dodatkowo dochodzą do tego różne koszty związane z opłatami prowizyjnymi, które są nierzadko najwyższe.